W żarze rzewnych żądz

  W żarze rzewnych żądz

  Aleksander Malak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W żarze rzewnych żądz

  ©Janusz Wójtowicz

  Ni stąd, ni zowąd przyczepił się do mnie refren: "ole, ole, ole… niech żyją młode żądze, dopóki są pieniądze". Przyczepił się i coraz głębiej wwiercał się w czaszkę. Skąd on, z jakiej piosenki, zdaje się Rodowicz kiedyś, a może kto inny… Myślałem, że głowa mi pęknie od tych żądz i pieniędzy.
  W żarze rzewnych żądz

  ©Janusz Wójtowicz

  Materiały podobne
  Zaszedłem do zaprzyjaźnionej apteki i już na progu stanąłem jak wryty. Z frontowej ściany patrzył na mnie sam najjaśniejszy pan prezydent. Jego szlacheckie spojrzenie i pobłażliwy uśmiech wydobywający się spod sarmackiego wąsa, opadającego niemal na koszulę "w smutnym kolorze blue" poraziły mnie tak, że zapomniałem języka w gębie, nie wspominając o najprostszej kindersztubie.

  Klęknąć pod portretem? - Jakoś głupio. Zasalutować? - Jakże, do pustej głowy? Skłonić się głęboko? - To takie japońskie, niestosowne jednak. Najchętniej pocałowałbym najjaśniejszego pana w rękę, niestety, portret rąk nie przewidział. Na wszelki wypadek stanąłem na baczność.
  Przyjaciel, który, jak potem zrozumiałem, przyglądał się wszystkim wchodzącym, aż pokraśniał z dumy.

  - Ja wiedziałem, że tak będzie - oznajmił szczęśliwy. - Już dawno powinienem w tym miejscu prezydenta powiesić!

  Przyjaciel, oczywiście, miał na myśli wieszanie portretu, więc moja ewentualna riposta byłaby jak najbardziej niestosowna, jednak po sekundach osłupienia, zdobyłem się na żart - nieżart. Bo przypomniał mi się dzielny wojak Szwejk.
  - Przyjacielu - zapytałem - a czy ty masz nad swoją apteką strych?
  - Jaki strych? Po co strych?
  - No, wiesz. Właściciel gospody "Pod Kielichem", pan Palivec, kiedy mu muchy, za przeproszeniem, obsrały portret najjaśniejszego pana, wyniósł go na strych, co i tak nie uchroniło go przed aresztowaniem.

  Przyjaciel spojrzał na mnie z politowaniem:
  - Przypatrz się raz jeszcze. Mój portret - mucha nie siada.
  Spróbowałem z innej beczki. - A czemuż to poprzedniego prezydenta na frontowej ścianie nie wywiesiłeś?

  Przyjaciel tym razem aż zatrząsł się z oburzenia. - Ze względów estetycznych!
  - Ha! - zawołałem. - Więc jednak chodzi o wąsy! Tamten nie miał.
  - A żebyś wiedział. Zresztą przed wojną portret marszałka Piłsudskiego wisiał w każdej szkole czy aptece.

  Nie sądziłem, że przed wojną obowiązek szkolny dotyczył niemowląt, bo w tym wieku przyjaciel przedwojnie zaliczał, ale niech mu będzie.
  - Wiesz - powiedziałem - w mojej szkole też wisiał portret. A nawet trzy. Codziennie na przerwach podpieraliśmy lewą brew zapałką, żeby na własnych obliczach utrwalić spojrzenie jednego z nich. Właśnie marszałka.
  - Piłsudskiego!?
  - Nie, Rokossowskiego…

  I tak w tych ostatnich dniach lata gaworzyliśmy sobie z przyjacielem, który postanowił powiesić portret prezydenta, będącego prawdziwym prezydentem, nie jakimś tam nieporozumieniem, co przyjaciela - farmaceutę doprowadza do szewskiej pasji, więc w ten sposób postanowił dać odpór.
  A mnie przypomniała się piosenka pt. "Gaj", z której refren nie dawał mi spokoju. Ze słowami Agnieszki Osieckiej. I przestała mnie boleć głowa. Jak to w aptece. "Niech żyją młode żądze!".
  Aleksander Malak

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama