Piłka nożna: Polonia Bytom - Zagłębie Lubin 2:0

Paweł Kucharski
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzyżanowski
Zagłębie przegrało na wyjeździe z Polonią Bytom 0:2. Druga bramkę strzelił debiutujący w barwach gospodarzy Mariusz Ujek.

ZOBACZ RELACJĘ NA ŻYWO

Mogą pluć sobie w brody piłkarze Zagłębia Lubin. Przez większą część spotkania w Bytomiu to oni byli stroną przeważającą, ale nieskuteczność pod bramką rywali i dwa momenty nieuwagi przy stałych fragmentach gry rywali kosztowały ich utratę trzech punktów.

Niewiele celnych strzałów, trochę więcej tych z kategorii "panu Bogu w okno", kilka prób szybkich rajdów i dużo walki w środku polu, czyli typowa ligowa kopanina. Inauguracja piątej kolejki ekstraklasy nie wypadła okazale, choć dla obu zespołów to spotkanie miało duże znaczenie. Gospodarze zwycięstwa potrzebowali jak powietrza. W innym przypadku pozostałe zespoły mogły bardzo się od nich oddalić. Goście, gdyby wygrali, mogli na dłużej zadomowić się w środkowej strefie tabeli. Gdyby...

Lubinianie mieli w tym meczu dwie stuprocentowe okazje, obie po błędach w ustawieniu rywali. W pierwszej połowie po dośrodkowaniu Dawida Plizgi w doskonałej sytuacji znalazł się Mouhmadou Traore, jednak piłka po jego strzale głową trafiła wprost w bramkarza Szymona Gąsińskiego. Nie był to jedyny fragment spotkania, w którym bytomianie mieli duże problemy z orientacją we własnym polu karnym. Tuż po przerwie przed szansą skarcenia rywali stanął Mateusz Bartczak. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego w promieniu kilku metrów wokół blondwłosego pomocnika Zagłębia nie było ani jednego obrońcy, ale ten i tak spudłował. I to by było na tyle, jeśli chodzi o emocje w "szesnastce" gospodarzy.

Pięć minut później podopieczni trenera Marka Bajora dostali przysłowiowym obuchem w głowę. Po podaniu z rzutu wolnego Czecha Davida Kobylika skuteczną główką popisał się Szymon Sawala. Warto w tej sytuacji zwrocić uwagę na zachowanie Mariusza Ujka. Nowy nabytek Polonii i wychowanek Zagłębia popisał się typową zasłoną, znaną z boisk koszykarskich. Swoją chwilę radości popularny "Ujo" miał w 69 minucie, kiedy wykorzystał kolejne znakomite dośrodkowanie Kobylika i strzałem głową podwyższył na 2:0. To ewidentnie odebrało lubinianom ochotę do gry. A że gospodarze też nie forsowali tempa w ostatnich minutach, to do końcowego gwizdka sędziego z boiska wiało nudą. - Zagłębie było dziś od nas lepsze piłkarsko, prowadziło grę przez 80 minut. - zauważył trener gospodarzy Jurij Szatałow.

Zwycięstwo Polonii zapewnili zawodnicy, dla których starcie z Zagłębiem było debiutem w barwach śląskiej drużyny. Mowa oczywiście o Ujku i Kobyliku. Ten drugi, mimo wyraźnej nadwagi, dwa razy idealnie kopnął stojącą piłkę wprost na głowy partnerów, którzy wpisali się na listę strzelców. Jeśli Czech zrzuci zbędne kilogramy, może zostać wyróżniającą się postacią całej ligi. Nie zapominajmy, że piłkarz ten w przeszłości występował we wszystkich młodzieżowych reprezentacji swojego kraju.
- Mam pretensje do swoich zawodników, bo przed spotkaniem wszystko było rozpisane i każdy wiedział, co ma robić. Niestety, mimo to nie potrafiliśmy upilnować gospodarzy przy stałych fragmentach gry. Dlatego po meczu w szatni powiedziałem kilka ostrych słów - stwierdził trener Marek Bajor. Oby jego podopieczni wyciągnęli wnioski z porażki, bo o punkty w dwóch kolejnych meczach nie będzie łatwo. Ewentualnych porażek z Jagiellonią i Legią nikt nie zaakceptuje, bo walka o utrzymanie to nie jest cel lubinian na ten sezon.

Polonia Bytom - KGHM Zagłębie Lubin 2:0 (0:0)
Bramki: Sawala (51), Ujek (69).
Widzów: 2500. Sędziował: Michał Mularczyk (Skierniewice).
Polonia: Gąsiński - Hricko, Hanek, Żytko, Mysona - Barcik, Sawala, Kobylik, Matawu (59 Wojsyk), Radzewicz (46 Jarecki) - Ujek (72 Bykowski).
Zagłębie: Isailović - G. Bartczak, Horvath, Reina, Nhamoinesu - Kocot (83 Ekwueme), M. Bartczak, Hanzel - Plizga (67 Osmanagić), Woźniak, Traore (78 Kędziora).

Materiał oryginalny: Piłka nożna: Polonia Bytom - Zagłębie Lubin 2:0 - Gazeta Wrocławska