Świetna inauguracja 45. Międzynarodowego Festiwalu...

  Świetna inauguracja 45. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans

  Magdalena Talik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Festiwal otworzyła w sobotę "Msza h-moll" Bacha

  Festiwal otworzyła w sobotę "Msza h-moll" Bacha ©materiały prasowe

  Jego koncerty nie potrzebują specjalnego medialnego nagłośnienia, bo nazwisko Herreweghe każdemu melomanowi powie absolutnie wszystko. A zwłaszcza trzy słowa: Bach, wizja, perfekcja.
  Festiwal otworzyła w sobotę "Msza h-moll" Bacha

  Festiwal otworzyła w sobotę "Msza h-moll" Bacha ©materiały prasowe

  Podczas sobotniej inauguracji 45. Festiwalu Wratislavia Cantans flamandzki dyrygent i jego Collegium Vocale Gent w absolutnie zachwycający sposób przedstawili bachowską Mszę h-moll. Wydarzenie, bo był nim z pewnością pierwszy z wieczorów Wratislavii, zapowiadała już gigantyczna kolejka przed katedrą św. Marii Magdaleny rozciągająca się na ulicy Szewskiej. Widok rzadko spotykany na koncertach muzyki poważnej, choć charakterystyczny dla wrocławskiego festiwalu i występujących w jego ramach gwiazd wielkiego formatu. A zwłaszcza dla repertuaru bachowskiego.

  Pozostajemy wciąż spragnieni doskonałych interpretacji spuścizny lipskiego kantora, które nie tylko zmieniają naszą percepcję, ale wpisują się w bogatą tradycję wykonawstwa muzyki dawnej w oparciu o badania, poszukiwania i bogatą refleksję.

  Philippe Herreweghe należy do najuważniejszych czytelników utworów Bacha. Jego obydwie Pasje zarejestrował na płytach aż dwukrotnie, w przypadku każdego kolejnego nagrania pozostawiając słuchaczom wizję równie pasjonującą, jak poprzednia. Fani Johna Eliota Gardinera uznaliby zapewne, że niedostatecznie barwną. Tymczasem słuchając Mszy h-moll nie można było uciec od wrażenia, że właśnie wymagająca zaangażowania (intelektualnego i duchowego), ale niezwykle harmonijna, pełna wyważenia kreacja jest tą, na jaką czeka dzisiejszy miłośnik muzyki Jana Sebastiana Bacha.

  Niewielki chór, który potrafi z niezwykłym wyrafinowaniem stopniować emocje (zachwyt wzbudzała choćby interpretacja wersu Et exspecto resurrectionem mortuorum - I oczekuję wskrzeszenia umarłych - od spokojnej, ale zabarwionej rezygnacją po pełną nadziei) i brzmi perfekcyjnie. Soliści (zwłaszcza fantastyczna sopranistka Dorothee Mields i alt Damien Guillon), których kunszt wokalny pozostaje bezsporny. Orkiestra przejęta każdym fragmentem. I Philippe Herreweghe, centralna postać, wokół której skupieni są wszyscy. Artyści ufają mu bezgranicznie i mają po temu wszelkie powody. Gdy mowa o utworach Bacha, Herreweghe wciąż nie powiedział ostatniego słowa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama