Wrocław: Pręgierz sam obroni się przed wandalami

  Wrocław: Pręgierz sam obroni się przed wandalami

  Małgorzata Kaczmar

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławski pręgierz zasłoniły rusztowania. Obiekt przez najbliższych 6 tygodni przejdzie gruntowny remont.
  - Renowacja obejmuje kilka etapów - opowiada Krzysztof Kubicki z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Najpierw fachowcy usuną z pręgierza brud. Potem rozpoczną się prace konserwatorskie: wszystkie dziury w kamieniu czy fragmenty, które się odłupały, zostaną uzupełnione. A na sam koniec słup przed ratuszem zostanie pokryty specjalną warstwą antygraffiti.

  - Oczywiście, nie sprawi ona, że pręgierza nie będzie się dało popisać sprejem - zaznacza Krzysztof Kubicki. - Ale napisy będzie można łatwo zmyć - podkreśla. Wyjaśnia też, dlaczego ZDiUM wybrał akurat wrzesień na renowację obiektu na wrocławskim Rynku. -Nie chcieliśmy tego robić w wakacje, kiedy w mieście jest dużo turystów. A później, na jesieni, byłoby już za zimno na remont - mówi Kubicki.

  Renowacja pręgierza potrwa do połowy października. Będzie kosztowała 16,8 tys. zł.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pręgierz ...

   Wro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 17

   ... obroniłby się sam , gdyby wandali czekała kara pod nim właśnie , jak to drzewiej bywało .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zaproszenie do mazania

   bimberspeed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 17

   Trudno o lepsze zaproszenie do "twórczego" sprawdzenia jak nowa powłoka pręgierza obroni się przed spreyodebilami niż stwierdzenie, że aerofarbom będzie odporna... Kilometry kwadratowe z pomazanych...rozwiń całość

   Trudno o lepsze zaproszenie do "twórczego" sprawdzenia jak nowa powłoka pręgierza obroni się przed spreyodebilami niż stwierdzenie, że aerofarbom będzie odporna... Kilometry kwadratowe z pomazanych przez szkodników powierzchni można by zliczyć w całym mieście. Nim co, jedynym sposobem na brzydotę bohomazów wydaje się niereagowanie na to co już zniszczono. Zwykle po upapraniu jakiejś elewacji (lub jej fragmentu) zdają się one wypadać z targetu zainteresowań wandali, natomiast usunięcie mazideł natychmiast generuje następne akt zniszczenia. W tym akurat zakresie, wrocławskie doświadczenia wydają się być zupełnie odwrotne od Warszawy, gdzie wykwity twórczości spreyodebili pojawiają się nader sporadycznie, w ścisłym centrum miasta właściwie ich nie widać... Tamtejsi włodarze jako klucz do walki ze zjawiskiem przyjęli szybkie zamalowywanie lub czyszczenie elewacji. Wrocławskie frontony kamienic czy miejsc publicznych bez względu na ich umiejscowienie demonstrują bezradność systemu lokalnej władzy wobec pseudoartystycznej głupoty. Nie brakuje miejsc, które po chwilowym rozkwicie piękna porewitalizacyjnej prezencji, zawłaszczane są przez podkulturę (bez wyczucia kultury) której bliżej do meksykańskich slumsów niż środkowo-europejskiego wyczucia estetyki. Osobnicy wychowani w estetyce chlewu, nakręceni przekonaniem o słuszności (w gruncie rzeczy debilnej) misji przy zupełnej bezkarności z każdego miejsca zrobią chlew tylko po to tylko by nim się zupełnie przestać interesować...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama