Rudawy Janowickie są dla nich jak Himalaje

  Rudawy Janowickie są dla nich jak Himalaje

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Dzięki temu, że zostałam przewodniczką wycieczek po Himalajach, inaczej patrzę na przyszłość - uśmiecha się 23-letnia Manu Guruny z nepalskiej wioski Tilche. Przewodniczką jest od 3 lat i nie chce tego zmieniać.
  Cztery nepalskie kobiety przyjechały właśnie w Rudawy Janowickie, by tu doskonalić umiejętności wspinaczkowe. Są im potrzebne, by prowadzić wycieczki trekkingowe u siebie, w Himalajach. Choć to góry ponad 10-krotnie wyższe od Rudaw, to właśnie u nas kobiety poznają nowe umiejętności.

  - Wspinałyśmy się na skałki. W Himalajach nie ma gdzie tego ćwiczyć - mówi 29-letnia Rai Shantikala. W nepalskiej wiosce Konku mieszka jej pięć sióstr i trójka braci.
  Dzięki pieniądzom zarobionym jako przewodniczka, pomaga rodzicom ich wychowywać. - U nas jest bieda. Kto może wyjeżdża z kraju za pracą - dodaje 27-letnia Saraswati Bishwakarma, która jest przewodniczką od 7 lat.

  Pobyt Nepalek w Kotlinie Jeleniogórskiej to część projektu realizowanego od dwóch lat przez fundację Czarodziejska Góra z Mniszkowa. Pomagają im doskonalić zawód - przewodniczek górskich. W swoim kraju nie mają szans na inną pracę.

  - Projekt "Siostry Himalajów" pomaga im zmienić życie - mówi Ewa Kończal, szefowa fundacji.
  Uczą się jak organizować wyprawy i oprowadzać turystów. Dzięki sponsorom dostaną profesjonalny sprzęt wspinaczkowy i zostaną przeszkolone przez polskich himalaistów. Fundacja z Mniszkowa współpracuje z nepalską organizacją wspierającą kobiety "3 Siostry".

  - Pomogliśmy zdobyć zawód związany z turystyką już prawie tysiącom nepalskich kobiet. Są nie tylko przewodniczkami, ale np. pracują w hotelach - przekonuje Dicky Chhetri, szefowa organizacji. Jak dodaje, w Nepalu kobiety traktowane są jak ludzie drugiej kategorii. Mają siedzieć w domach i rodzić dzieci.

  W ub. roku fundacja z Mniszkowa wysyłała do Azji sprzęt, obuwie i ubrania dla Nepalek biorących udział w projekcie. Później polecieli tam instruktorzy z Polski i uczyli kobiety m.in. wspinaczki.
  Dziś o godz. 9 Nepalki odwiedzą jeleniogórskie liceum im. Żeromskiego. Razem z młodzieżą będą tam malować graffiti "Każdemu jego Everest" i opowiadać o życiu. Wieczorem o g. 19 w Muzeum Przyrodniczym będzie można obejrzeć dwa filmy ze szkoleń dziewcząt w Himalajach. Wstęp wolny.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo