Sprzedawca odpowiada wobec kupującego

  Sprzedawca odpowiada wobec kupującego

  Marcin Zatorski

  Aktualizacja:

  Wakacje były nie tylko czasem odpoczynku, ale również okresem wyprzedaży sezonowej. Czy wyprzedaże wpływają na uprawnienia konsumenta?
  Witam po przerwie wakacyjnej. Dziękuję Państwu za liczne maile z pytaniami prawnymi przesyłanymi na adres prawnik-radzi@kancelariazatorski.pl

  Okres wakacji, który dla większości niestety dziś się skończył, to nie tylko czas odpoczynku, ale również (szału?) zakupów w tzw. okresie wyprzedaży sezonowych. Na tym tle pojawiły się liczne pytania dotyczące reklamacji towaru zakupionego po obniżonych cenach.

  Mimo, że przepisy prawa w zakresie odpowiedzialności sprzedawcy wobec kupującego (konsumenta) za towar konsumpcyjny niezgodny z umową, wydają się mieć już ugruntowaną pozycję w naszym - europejskim - systemie prawnym, wciąż na ich tle pojawia się wiele wątpliwości, zwłaszcza wtedy, gdy towar konsumpcyjny kupujemy po obniżonych cenach, w ramach na przykład wyprzedaży lub promocji.


  Należy podkreślić, że taki towar podlega tym samym, pro-konsumenckim, regulacją jak towar "po zwykłych cenach". Krótko mówiąc: cena, jej wysokość, nie ma znaczenia dla praw konsumenta. Wyprzedaż czy promocja to tylko zabieg marketingowy, a nie prawny.

  Cena jaką płacimy za towar jest istotnym elementem umowy kupna-sprzedaży, ale nie ma wpływu na odpowiedzialność sprzedawcy względem konsumenta. Odpowiedzialność ta ciąży na sprzedawcy przez okres dwóch lat od chwili wydania towaru.

  Jakie mamy uprawnienia związku z zaistnieniem przesłanki niezgodności towaru z umową?

  Po pierwsze, konsument może żądać, po stwierdzeniu niezgodności, doprowadzenia towaru do stany zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy.

  Warte podkreślenia jest, o czym prawie w ogóle się nie pamięta, że te powyższe uprawnienia (naprawa, wymiana, ale w konsekwencji również uprawnienia wymienione poniżej), oznaczają, że sprzedawca ma również obowiązek do zwrotu innych kosztów poniesionych przez kupującego, np.: kosztów demontażu towaru, jego dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.

  Po drugie, jeżeli naprawa lub wymiana nie jest możliwa lub wymagałaby nadmiernych kosztów lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, kupujący ma prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy.

  Należy ponadto pamiętać, że uprawnienia te możemy utracić mimo, że nie upłynął jeszcze dwuletni okres odpowiedzialności sprzedawcy za towar, jeżeli w okresie dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności towar, nie zawiadomimy o tym sprzedawcy.


  Zapraszam dziś na telefoniczny dyżur prawny (15:00 - 16:00), który organizuje redakcja Gazety Wrocławskiej. Szczegóły w dzisiejszym wydaniu gazety.
  MZ  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama