Dolny Śląsk: Dobre miejsce dla mniejszości

  Dolny Śląsk: Dobre miejsce dla mniejszości

  Piotr Kanikowski

  Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o tym, jak Polska dba o rozwój kultury, naukę języka i podtrzymywanie tożsamości mniejszości narodowych. Na tle kraju Dolny Śląsk, z wielokulturowymi Wrocławiem i Legnicą, prezentuje się bardzo pozytywnie.
  Inspektorzy skontrolowali Dolnośląski Urząd Wojewódzki, urzędy miasta we Wrocławiu i Legnicy, szkoły kształcące mniejszości w tych miastach i Legnickie Centrum Kultury. Wszystkie placówki otrzymały pozytywną ocenę.

  Ratusz w Legnicy był jednym z trzech urzędów w kraju, które pomyślały o szkoleniu pracowników w zakresie współpracy z mniejszościami. W ubiegłym roku oddelegowany z niego urzędnik brał udział w projekcie "Edukacja przeciw dyskryminacji", prowadzonym przez Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich i sfinansowanym ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

  O poważnym traktowaniu mniejszości świadczy wpisanie zadań z tego zakresu do obowiązków pracowników - zrobiły to Wrocław, Legnica i jeszcze 6 innych urzędów (z 18 skontrolowanych).

  Jest w tym miodzie łyżka dziegciu, choć nikt z Dolnoślązaków tu nie zawinił. Kontrolerzy wspominają bowiem o szkołach, w których brakuje podręczników w językach mniejszości narodowych albo wykorzystuje się książki sprowadzone z Ukrainy, Litwy lub Białorusi, naruszając oświatowe przepisy. W tym kontekście wymienia się Gimnazjum nr 10 w Legnicy.

  - Nie ma w Polsce żadnego podręcznika do nauki języka ukraińskiego dla gimnazjum - wyjaśnia Anna Hawrylczak-Małańczuk, dyrektorka legnickiej szkoły. - Musimy radzić sobie sami, choć utrudnia to pracę zarówno nauczycielowi, jak i uczniom.

  Problem można rozwiązać tylko w jeden sposób: musi znaleźć się autor, który napisze pod-ręcznik dla diaspory. Społeczność ukraińska szuka kogoś takiego. Trwają rozmowy i jest szansa, że ukraiński podręcznik dla gimnazjum powstanie.

  654 szkoły wykładały język mniejszości narodowej dla 40 885 uczniów w roku szk. 2009/10

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama