Wioska dla ludzi z autyzmem

  Wioska dla ludzi z autyzmem

  Maciej Czujko

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Czernicy pomogą ludziom z autyzmem. Będą się tam uczyć, mieszkać i normalnie żyć.
  Na czterech hektarach w gminie Czernica powstaną też małe firmy, w których będą pracować. To pierwsze tak duże przedsięwzięcie w Polsce. Autorem jest Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu.

  Pomysł narodził się w 1992 roku. Od tego czasu przygotowano kadrę.
  - Mamy specjalistów, którzy mogą prowadzić taki ośrodek. Kupiliśmy też grunt - mówi Alicja Winiszewska, prezes stowarzyszenia. - Mamy działkę we wsi Jeszkowice w gminie Czernica. Teraz potrzebujemy 30 mln zł na zbudowanie "Miejsca na ziemi", jak nazwaliśmy wioskę dla autystyków.

  Dlaczego aż tak dużo? Bo przedsięwzięcie jest imponujące. Muszą się tam znaleźć m.in.
  budynki, w których mogliby zamieszkać autystycy i ich opiekunowie. Po to też, by tam uruchomić małe zakłady pracy. Bo znaczna część ludzi cierpiących na tę chorobę jest zdolna do pracy i w miarę samodzielnego funkcjonowania.
  - Ich rodzice, za mieszkania w mieście, u nas dostawaliby domki i żyli w sąsiedztwie swoich dzieci - mówi prezes Winiszewska. - Ale nie z nimi, tak by autystycy mogli się usamodzielniać. Nad ich bezpieczeństwem czuwaliby asystenci.

  Budowa wioski miała ruszyć w 2010 roku, ale może się opóźnić. Chodzi o pieniądze. Pomoc finansową zaoferowali już dolnośląscy rotarianie. Obiecali także zorganizować konkurs na projekt wioski.
  - Będą mogli wziąć w nim udział studenci architektury uczelni z Polski, Słowacji, Czech i Niemiec - mówi Jacek Miller z Klubu Rotary. - Zwycięzca zostanie zatrudniony przy realizacji jego projektu i będzie kontynuować naukę w Dubaju - zapowiada.

  Autyzm ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka. Autystycy nie potrafią oswoić sobie świata, nie umieją uporządkować sobie wszystkiego, co ich otacza. Słowa, obrazy, dźwięki docierają do nich chaotycznie. To ich przeraża, przerasta, wywołuje agresję i zamyka w sobie.

  Współpraca: Marcin Torz

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama