Bogatynia: Ratują domy przysłupowe

  Bogatynia: Ratują domy przysłupowe

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Konserwator zabytków oraz inspektorzy budowlani ponownie ocenili stan zalanych domów przysłupowych w Bogatyni. Wojciech Kapałczyński, szef jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, podtrzymuje swoją wcześniejszą ocenę, co oznacza, że wyburzone będą tylko cztery zabytkowe domy w mieście.
  Pozostałych prawie 60 chałup łużyckich, które wcześniej inspektorzy budowlani zakwalifikowali do wyburzenia, można remontować. W sumie domów przysłupowych jest w Bogatyni 136.

  Na razie nie wiadomo, czy znajdą się publiczne pieniądze na wsparcie właścicieli zabytkowych budowli zniszczonych przez powódź. Służby konserwatorskie proponują, by starali się o nie indywidualnie w ministerstwie kultury.

  Domy przysłupowe mogą stać się główną atrakcją turystyczną w Bogatyni, tak jak stało się to w Niemczech. A za 20 lat, gdy zaprzestanie działalności (z braku węgla) kopalnia Turów, turystyka stanie się jedyną szansą na rozwój pogranicza.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama