Kłodzko: Więźniowie będą odnawiać cmentarz

  Kłodzko: Więźniowie będą odnawiać cmentarz

  Natalia Wellmann

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Osadzeni w Zakładzie Karnym w Kłodzku będą porządkować żydowski cmentarz. Pracy mają sporo, bo nekropolia, choć jakiś czas temu odnawiana przez wolontariuszy z Fundacji Krzyżowa, wciąż bardziej przypomina dżunglę niż cmentarz.
  - Najbardziej zależy nam na tym, by posprzątać śmieci, usunąć chwasty i samosiejki oraz wyrównać cały teren. Odnową zniszczonych nagrobków zajmą się fachowcy - mówi Tamara Włodarczyk, organizatorka akcji, autorka publikacji o historii Żydów w Kłodzku, która już omówiła szczegóły współpracy z dyrekcją więzienia. Do pracy oddelegowanych będzie kilku skazanych, którzy sprzątanie rozpoczną we wrześniu.

  Jak twierdzi dyrekcja kłodzkiego Zakładu Karnego, są to więźniowie z łagodnymi wyrokami, którzy bardzo często angażowani są do różnego rodzaju prac, także na terenie miasta. Kilku z nich porządkowało między innymi kłodzką twierdzę, a zimą pomagało w odśnieżaniu ulic.

  Założona na początku XIX wieku nekropolia należy do Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP i jest wpisana do rejestru zabytków. Ostatni pochówek odbył się tu w 1974 roku. Potem Żydzi wyemigrowali i nikt się już tym miejscem nie opiekował. Aż do roku 2005, kiedy odnową cmentarza zajęli się wolontariusze w ramach międzynarodowego programu realizowanego przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Wykonali oni gigantyczną pracę. Zaczęli od usunięcia opon, sedesów, połamanych szaf - wywieźli łącznie 80 ton śmieci. Potem zrobili kompletną dokumentację, a część zniszczonych macew oczyścili i naprawili.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama