PolskaTimes.pl

Najlepszy program TV w sieci

Serwis powstaje we współpracy z The Times

sobota 04 lutego 2012 r. imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej

Gazeta Wrocławska » Fakty24 » Artykuł

Inne twarze wrocławskich strażników miejskich

Gazeta Wrocławska Marcin Torz

2010-08-28 08:00:16, aktualizacja: 2010-08-28 08:00:16

Fascynat broni palnej i białej, maratończycy, znawca heraldyki czy turysta, który chce przejechać rowerem przez całą Skandynawię. Wrocławscy strażnicy miejscy opowiadają nam o swoich pasjach w przededniu pierwszego w historii ogólnopolskiego święta straży.

Zdjęcie 1 z 4 Następne zdjęcie
Inne twarze wrocławskich strażników miejskich
(© Paweł Relikowski)
Jacek Rudy i Nikodem Grabowski uwielbiają biegać
Jacek Rudy jest strażnikiem osiedlowym na Przedmieściu Oławskim. Co robi po pracy? Przede wszystkim biega. Brał już udział, z powodzeniem, w 75 maratonach w kraju i za granicą. - Biegałem choćby w Niemczech, gdzie trasa wiodła przez kopalnię, głęboko pod ziemią - mówi Rudy, pokazując całe naręcza medali. W maratonach towarzyszy mu strażnik Nikodem Grabowski. Przebiegł 28 maratonów.

Inna pasja Rudego to teleturnieje.
∨ Czytaj dalej
Reklama
Brał udział w popularnym Jednym z dziesięciu. - W listopadzie znowu spróbuję swych sił w tym programie - zapowiada pan Jacek. Kilka lat temu był również w Milionerach. Ale nie udało mu się usiąść naprzeciwko Huberta Urbańskiego. Zabrakło 0,4 sekundy w eliminacjach.

Sport z przyswajaniem wiedzy łączy również Waldemar Forysiak (podlegają mu wszyscy strażnicy z Krzyków, Fabrycznej i Starego Miasta). Regularnie chodzi na siłownię. Ale ma też zupełnie niecodzienne pasje. To heraldyka i muzyka. Uwielbia opery, może ich słuchać godzinami. Szczególnie upodobał sobie te niemieckie. Godzinami też potrafi siedzieć nad drzewami genaologicznymi sławnych rodów. - Ostatnio doszukałem się informacji, że mąż królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II, wywodzi się z niemieckiej arystokracji. Dlatego też można powiedzieć, że w Anglii rządzą Niemcy - mówi Forysiak.

Strzelby, sztucery, szable, noże i bagnety. To wszystko kolekcjonuje Andrzej Janusz, który zarządza pracą strażników w oddziale, któremu szefuje Forysiak.- Ostatnio udało mi się zdobyć szablę z czasów króla Batorego - mówi z dumą. Pan Andrzej, oprócz tego, że broń zbiera, to jeszcze z niej korzysta. Jest myśliwym. Jego najważniejsze trofeum? Okazały dzik, którego ustrzelił w lasach pod Wrocławiem.

Trzy lata trwają przygotowania do tego, aby zjeździć rowerem całą Skandynawię. Taki plan ma Robert Paluch, strażnik osiedlowy na Nowym Dworze. Od dwóch lat regularnie jeździ rowerem, gdzie tylko się da. Do tego trenuje na siłowni. Kupuje też niezbędny sprzęt. W przyszłym roku chce przejechać rowerem przez całe wybrzeże Bałtyku. - To będzie próba generalna - mówi Paluch, który, oprócz bicyklów, uwielbia także góry. - Kocham zwłaszcza Tatry. Co jest najważniejsze dla podróżnika w górach? Zdrowy rozsądek.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Komentarze (3)
Przejdź do dyskusji na forum

Wyświetl od:
Zwiń wszystkie wątki

wprowadźmy troche logiki gramatycznej

relik (gość) 30.08.10, 10:39:06

Drogi ekspercie, Pan się zdecyduje:

-nieumiejętne zrobione hadeery
albo
-to jakieś "pseudo-hadeery"

Zawsze można się czegoś czepić, prawda?

0 / 0 zgłoś naruszenie odpowiedz

Super Meni

W-w (gość) 28.08.10, 10:24:43

teraz to już tylko - GROM Stróży Miejskich powinien powstać - to BIN Laden nie miałby najmniejszych szans.

0 / 0 zgłoś naruszenie odpowiedz

Co wy z tymi zdjęciami robicie?

wrc (gość) 28.08.10, 09:44:23

To jakieś nieumiejętnie zrobione "pseudo-hadeery" czy równie nieumiejętna zabawa z shadow/highlight?

0 / 0 zgłoś naruszenie odpowiedz

Dodaj komentarz

Rozrywka

Gazeta Wrocławska

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozostałych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Gazeta Wrocławska", poniedziałek 21.11.2011

Kup e-wydanie

Prenumerata:

"Gazeta Wrocławska"
Dział Prenumeraty
ul. św. Antoniego 2/4
wejście B, III piętro
50-073 Wrocław
071 374 81 15
p.jastrzebska@
gazeta.wroc.pl

Prenumerata domowa
Prenumerata teczkowa

Zamów prenumeratę

Reklama:

"Gazeta Wrocławska" Biuro Reklamy
ul. św. Antoniego 2/4
wejście B, III piętro
50-073 Wrocław
71 374 82 49
faks 071 374 81 35

reklama.wroclaw@
polskapresse.pl

Więcej o reklamie (kliknij)

Zamów reklamę

Kontakt z redakcją:

"Gazeta Wrocławska"
ul. św. Antoniego 2/4
wejście B, III piętro
50-073 Wrocław
71 37 48 151

gazetawroclawska.pl
71 37 48 145

Reporter dyżurny
71 37 48 205

Napisz do nas

Zapisz się do Newslettera

Reklama

Reklama

Sonda

Czy prawo powinno pozwalać na organizowanie manifestacji każdemu w każdym miejscu?