Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Dokąd na grzyby?

Piotr Kanikowski
Piotr Krzyżanowski
Sądząc po internetowych doniesieniach, w ostatnich dniach prawdziwkami sypnęło w okolicach Bolkowa. Między Świeradowem-Zdrojem a Szklarską Porębą pojawiło się sporo podgrzybków i maślaków. Jak ktoś lubi kanie, to znajdzie je teraz w lasach koło Książa lub Węglińca. Za to Jerzmanową, Jakuszyce czy Żmigród grzybiarze powinni omijać szerokim łukiem. Na razie prawie nic tam nie ma poza trujakami.

Gdzie na grzyby?

Sytuacja zmienia się jednak z dnia na dzień. Na bieżąco monitoruje ją kilka portali internetowych, adresowanych do miłośników grzybobrania. Jeden z najpopularniejszych (www.grzyby.pl), prowadzi Marek Snowarski.

- W Polsce miliony ludzi zbierają grzyby - mówi Snowarski. - Na ogół niechętnie dzielą się informacjami z innymi zbieraczami. Ale wśród grzybiarzy jest około 2-3 tysięcy osób, które przekazują nam dane ze swych wypraw do lasu. To już wystarczy, żeby z wysokim prawdopodobieństwem przewidzieć efekt grzybobrania.

W oparciu o informacje internautów Marek Snowarski na bieżąco aktualizuje mapę występowania grzybów. - Sam korzystam z tych wskazówek i bardzo często informacje się potwierdzają - mówi.
Kilka kliknięć w internecie pozwala zaoszczędzić czas i paliwo. Dlatego w połowie sierpnia liczba użytkowników serwisu gwałtownie rośnie (nawet do ponad 100 tysięcy miesięcznie!). Ta sytuacja utrzymuje się do końca października. Po 1 listopada mało kto myśli o grzybach.

Prognozowanie wysypu grzybów to już znacznie bardziej skomplikowana sprawa, bo trzeba przeanalizować wiele czynników: prognozy pogody, fazy Księżyca, wilgotność ściółki itd. Ale z pomocą internautów i to staje się możliwe. - Śledząc mapę i czytając komentarze łatwo uchwycić ten moment, kiedy fala wzbiera - przyznaje Andrzej Zabłocki ze Złotoryi, zapalony grzybiarz. W ostatni weekend po godzinie chodzenia po lesie powrócił z okolic Jurkowa z 10-litrowym wiaderkiem wypełnionym prawdziwkami i podgrzybkami.

Mapy występowania grzybów publikuje już kilka portali. Informacje od internautów zbierają na przykład serwisy Grzyby.pl, Nagrzyby.pl i Forum.nagrzyby.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska