Ważne
  Przedszkola nie będą mogły sprawdzać PIT-ów?

  Przedszkola nie będą mogły sprawdzać PIT-ów?

  Anna Szejda

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zbieranie podczas rekrutacji do przedszkoli danych z zeznań podatkowych PIT rodziców jest sprzeczne z prawem - uznał w środę generalny inspektor ochrony danych osobowych.
  W ten sposób inspektor ustosunkował się do skarg rodziców z całej Polski, którzy byli zaniepokojeni zakresem danych pozyskiwanych przez przedszkola, kiedy zapisywali do nich swoje pociechy.

  Oświadczenia, że PIT został złożony w jednym z urzędów skarbowych w naszym mieście wymagały też podczas tegorocznej rekrutacji władze Wrocławia. Takie rozwiązanie wprowadzono u nas w tym roku po raz pierwszy. Urzędnicy tłumaczyli, że w ten sposób zagwarantują więcej miejsc dla samych wrocławian.

  Wcześniej warunkiem przyjęcia dziecka do przedszkola było wyłącznie jego zameldowanie w naszym mieście. Ale okazało się, że mieszkańcy podwrocławskich miejscowości meldowali swoje pociechy u rodziny czy znajomych we Wrocławiu tylko po to, żeby móc oddać je do placówek na terenie miasta.

  Po wystąpieniu inspektora nasi urzędnicy zasad zmieniać jednak nie zamierzają. - Nie oczekujemy PIT-ów, a jedynie deklaracji, że zostały złożone na terenie naszej gminy. Nie sprawdzamy też , kto ile zarabia - twierdzi Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego urzędu miejskiego. - Przedszkola są finansowane z budżetu gminy, więc osoby, które płacą u nas podatki, mają prawo wymagać, abyśmy zapewnili ich dzieciom opiekę - dodaje Czuma.

  Tyle tylko, że zdaniem generalnego inspektora ochrony danych osobowych rozwiązania podobne do tych, jak stosowane przez Wrocław, też nie są do końca uczciwe. Nie ma bowiem żadnej gwarancji, że ktoś, kto w danym roku złożył rozliczenie podatkowe w danej gminie, nadal będzie mieszkał w tym samym miejscu. Dziś może mieszkać w centrum Wrocławia, a jutro przeprowadzić się do domku, gdzieś poza granice miasta, już do innej gminy.

  Inspektor Wojciech Wiewiórski chce, aby rekrutacja do przedszkoli na rok 2011/2012 odbywała się na podstawie nowych przepisów. Zwrócił się do ministra edukacji narodowej, a także do ministra spraw wewnętrznych i administracji, aby podjęli działania mające na celu zmianę przepisów.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Utrzymanie przez maisto przedszkoli czy Domów Kultury kosztuje

   wrocławianiN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 26

   To proszę przenieść się z rozliczeniami do Urzędu skarbowego we Wrocławiu. Ci co tu płacą powinni mieć pierszeństwo a inni w ramach wolnych miejsc i za pełną odpłatnością.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Murzyn zrobił swoje.

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 30

   Ludzie spoza Wrocławia, którzy chcą oddać swoje dzieci do wrocławskich przedszkoli, nie robią tego dla przyjemności, rozrywki itp. Wszystkim jakoś umknęło, że ci ludzie po prostu pracują w...rozwiń całość

   Ludzie spoza Wrocławia, którzy chcą oddać swoje dzieci do wrocławskich przedszkoli, nie robią tego dla przyjemności, rozrywki itp. Wszystkim jakoś umknęło, że ci ludzie po prostu pracują w instytucjach i firmach mających swe siedziby we Wrocławiu, a tym samym płacących temu miastu podatki. Tak więc ludzie ci niejednokrotnie przysparzają Wrocławiowi większych korzyści niż wielu dumnych (i nic poza tym) jego mieszkańców. Wrocław podobno pretenduje do miana metropolii? Dziękuję za taką metropolię, która traktuje nie Wrocławian jak przysłowiowych Murzynów, którzy mogą odejść jak swoje zrobili. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Młodzieżowe Domy Kultury też

   wrocłaianiN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 24

   Bardzo słuszna decyzja miasta. Powinna objąć poza przedszkolami inne dotowane a tymk bardziej utrzymywane przez miasto instytucje np Młodzieżowe Domy Kultury.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jestem za...

   robo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 27

   Wystarczy deklaracja z US + RMUA i po sprawie. Wówczas wiemy, zę rodzice odprowadzali składki do US we Wroc i nadal to robią.
   Tym samym więcej Pan/Panów z wykształceniem pedagogicznym będzie miało...rozwiń całość

   Wystarczy deklaracja z US + RMUA i po sprawie. Wówczas wiemy, zę rodzice odprowadzali składki do US we Wroc i nadal to robią.
   Tym samym więcej Pan/Panów z wykształceniem pedagogicznym będzie miało pracę poza miastem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niedokładnie tak

   jrk1974 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 26

   Do Jolka - jeśli chodzi o drogi, to zawiść i ignorancja trochę Cię zaślepia. Znaczna cześć dróg we Wrocławiu, z których korzystają te Twoje "lemingi", ma status dróg powiatowych i wojewódzkich, a...rozwiń całość

   Do Jolka - jeśli chodzi o drogi, to zawiść i ignorancja trochę Cię zaślepia. Znaczna cześć dróg we Wrocławiu, z których korzystają te Twoje "lemingi", ma status dróg powiatowych i wojewódzkich, a miasto na prawach powiatu, jakim jest Wrocław, nimi zarządza. Więc te "lemingi", płacąc różnorodne haracze, też się na nie składają i należy im się w zamian coś więcej niż jeden pas ruchu. Zresztą takie rozumowanie doprowadziłoby do tego, że na zasadzie wzajemności chcąc wyjechać z Wrocławia musiałbyś przejeżdżać przez ościenne gminy jakimiś polnymi drogami, bo przez główne gminy by Cię też nie puściły.
   Co do przedszkoli, to się natomiast zgadzam - to, co jest dotowane przez konkretną gminę powinno być dostępne dla albo wyłącznie dla jej mieszkańców, albo powinno być dla nich dostępne na preferencyjnych warunkach (tak powinno być wcześniej np. z ogrodem zoologicznym, do którego miasto dopłacało).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda, ze mamy GIODO

   Jolka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 35

   Jak coś jest fajne, to zaraz wszelkiej maści GIODO, RPO, RPD i inni próbują pokazać bezprawność działania. Bardzo dobrze, że Wrocław lekko ukrócił żerowanie lemingów z DWR, DSR, DTR, DOL i DOA na...rozwiń całość

   Jak coś jest fajne, to zaraz wszelkiej maści GIODO, RPO, RPD i inni próbują pokazać bezprawność działania. Bardzo dobrze, że Wrocław lekko ukrócił żerowanie lemingów z DWR, DSR, DTR, DOL i DOA na wrocławskim majątku. Tak źle im było we Wrocławiu, że odlecieli na wiochę, to niech tam posyłają dzieci. Psioczą na korki we Wrocławiu to niech psioczą. Powinny być osobne pasy (1) dla lemingów, a po 3-4 dla DW.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak samo jak z RMUA

   inna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 23

   w sprawie RMUA zamiast legitymacji ubezpieczeniowych GIODO też wypowiedział się, negatywnie, panie w przychodni nie mają prawa ich wymagać i co z tego? wypowiedział się i na tym się skończyło, ZUS...rozwiń całość

   w sprawie RMUA zamiast legitymacji ubezpieczeniowych GIODO też wypowiedział się, negatywnie, panie w przychodni nie mają prawa ich wymagać i co z tego? wypowiedział się i na tym się skończyło, ZUS swoich zasad nie zmieni i przedszkola też tego nie zrobią, nadal będą żądać PITówzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo