Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region: Pieniądze na dożynki przekażą powodzianom

Urszula Romaniuk
W ubiegłym roku gmina Rudna była gospodarzem dożynek powiatu lubińskiego. W tym roku zrezygnowała ze świętowania
W ubiegłym roku gmina Rudna była gospodarzem dożynek powiatu lubińskiego. W tym roku zrezygnowała ze świętowania Dariusz Szymcha
W rejonie legnickim dożynek nie organizują powiaty: legnicki, lubiński, głogowski, jaworski i złotoryjski (organizuje je tylko powiat polkowicki).

Jedynie w niektórych gminach rolnicy zaczęli już świętować i będą to robić jeszcze we wrześniu. Skromniej niż do tej pory, bo - jak przekonują - właściwie nie ma czego świętować. Szczególnie tam, gdzie po powodziach są straty w uprawach albo gdzie zboże wciąż czeka na skoszenie.

W powiecie głogowskim gospodarzem dożynek powiatowych miała być gmina Pęcław. Ale zrezygnowała i impreza została odwołana. Powodem było niedawne widmo powodzi, jakie zagroziło tym nadodrzańskim ziemiom. Wiele hektarów znalazło się pod wodą. Ludzie, wspierani m.in. przez ochotnicze straże pożarne, walczyli z żywiołem.

- I pieniądze, zamiast na dożynki, przeznaczono na doposażenie jednostek, które wtedy nam pomagały - wyjaśnia Łukasz Dziedzic, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Pęcławiu. Ale dodaje, że w niedzielę, 29 sierpnia, w Droglowicach odbędzie się skromne, lokalne święto plonów, połączone z otwarciem świetlicy wiejskiej.

Podobnie jest w powiecie lubińskim. Gospodarzem dożynek miała być Rudna. - Ale je odwołała, a zarezerwowane na to pieniądze przekaże powodzianom - mówi wicestarosta lubiński Mirosław Gojdź.

- Będą za to skromniejsze dożynki w sołectwach i gminach. Rudna zaplanowała na tegoroczne święto plonów około 80 tys. zł. Andrzej Bobrek, sekretarz gminy, precyzuje, że decyzja o tym, gdzie trafią pieniądze, zapadnie na początku września. Trudna sytuacja w rolnictwie spowodowała, że dożynek nie organizuje również gmina Ruja, a tym samym nie będzie też święta plonów powiatu legnickiego.

Do uroczystości szykują się za to w Polkowicach, gdzie na 12 września zaproszono m.in. Golec uOrkiestrę. Gminę i powiat ominęły powodziowe straty. Oba samorządy pomagają finansowo i rzeczowo innym poszkodowanym w regionie.

Z powodu powodzi dożynki zostały odwołane również w powiatach zgorzeleckim i bolesławieckim. Będą zaś w pozostałych powiatach w tym rejonie, tj. jeleniogórskim, lwóweckim i lubańskim. W tym ostatnim, dotkniętym powodzią, święto organizowane jest 12 września na stadionie w Siekierczynie (w gminie Lubań).

W rejonie wałbrzyskim dożynki przewidziane są tylko w gminach: Bardo (w Potworowie) i Strzegom (w Olszanach), odbędzie się także Święto Wsi w Jaszkowej Dolnej (Kłodzko).

Współpraca: ELW, ALKA
Dożynki 2010 na Dolnym Śląsku

Kamieniec Ząbkowicki, powiat Ząbkowice Śląskie, jest gospodarzem tegorocznych Dożynek Wojewódzkich, Diecezjalnych oraz Gminno-Powiatowych.

Święto, w podziękowaniu za dary pól, sadów i ogrodów, odbędzie się 5 września na stadionie sportowym przy ulicy Złotostockiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 mszą św. w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP. Później korowód wieńców z całego Dolnego Śląska oraz uczestników święta przejdzie na stadion, gdzie o godz. 13 odbędzie się tradycyjna ceremonia dożynkowa, z Misterium Chleba.

Dwie godziny później ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Część artystyczną rozpocznie o godz. 16 przedstawienie dla najmłodszych. Potem na scenie wystąpią kolejno: Trubadurzy, zespoły folklorystyczne uczestniczące w Przeglądzie Piosenki Ludowej, a na zakończenie Brathanki (około godz. 20.30). Późnym wieczorem zaplanowano jeszcze zabawę taneczną pod gwiazdami oraz efektowny pokaz sztucznych ogni.
ULK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska