Zobacz z czym nie wsiądziesz do samolotu

  Zobacz z czym nie wsiądziesz do samolotu

  Małgorzata Kaczmar

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Średnio 200 niedozwolonych przedmiotów dziennie wnoszą na lotnisko pasażerowie. Większość z nich stanowią ostre przedmioty, których nie wolno przewozić w bagażu podręcznym: noże i nożyczki. Ale zdarzają się także i rzeczy o większych gabarytach.
  - Jeden z pasażerów, który wybierał się na urlop do Egiptu, próbował wnieść w bagażu podręcznym kuszę - opowiada Dominik Krumin, kierownik grupy bezpieczeństwa lotów. I przypomina, że w bagażu podręcznym nie można przewozić żadnej broni ani przedmiotów jej przypominających - nawet pistoletów na wodę.

  Do przedmiotów, których nie można wnosić na pokład samolotu, należą przede wszystkim przedmioty o ostrych krawędziach: scyzoryki, pilniczki czy żyletki.

  - Można jednak wnosić takie, których długość nie przekracza 6 centymetrów, np. nożyczki do wycinanek dla dzieci - zaznacza Dominik Krumin.

  Co mogą zrobić pasażerowie, gdy straż graniczna nie pozwoli wejść na pokład z niedozwolonym przedmiotem?

  Mogą wycofać się z odprawy i umieścić te rzeczy w tzw. bagażu rejestrowanym, czyli w swojej walizce, która trafi do luku bagażowego. Mogą też umieścić te przedmioty na przechowanie u służb ochrony lotniska, ale tylko na cztery dni (1. doba za darmo, za każdą następną opłata 30 zł).

  - Czterech na pięciu pasażerów wybiera wyjście najprostsze: wrzuca je do specjalnych pudeł - wyjaśnia Dominik Krumin. Potem metalowe przedmioty są utylizowane. Jeszcze pół roku temu przeszklone pojemniki z rzeczami odebranymi przez straż stały przy wejściu do terminala. Miały przypominać pasażerom, czego nie wolno wnosić. Teraz są ustawione w miejscu odprawy pasażerów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama