Region: Ruszają remonty dworców

  Region: Ruszają remonty dworców

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W przyszłym tygodniu kolejarze mają rozstrzygnąć przetarg na modernizację toalet i dachu dworca kolejowego Wałbrzych Miasto. Remont rozpocznie się we wrześniu i potrwa do końca roku. Będzie to kolejny etap przywracania zabytkowej budowli jej dawnego blasku.
  - Z takiej informacji wypada się tylko cieszyć - mówi Maciej Piotrowski, mieszkaniec Wałbrzycha. - Ten dworzec powinien być jedną z wizytówek miasta. Niestety, przez długie lata straszył swoim wyglądem.

  Dotychczas PKP wyremontowały m.in. hol główny dworca, a w planach mają jeszcze modernizację placu przed dworcem, gdzie jest obecnie postój taksówek oraz niewielki parking. Te prace będą zrealizowane prawdopodobnie na przełomie 2011 i 2012 roku.

  Kolej nie zamierza zresztą ograniczać swoich tegorocznych inwestycji w Wałbrzychu do modernizacji jednego dworca.

  - Przeprowadzimy również remont chodnika przed dworcem Wałbrzych Główny - wyjaśnia Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP we Wrocławiu. - Zbudowany zostanie podjazd, żeby ułatwić dostęp do holu dworca i na peron osobom niepełnosprawnym. Zamontowane zostaną także automatycznie otwierane drzwi.

  Pomiędzy PKP i gminą Wałbrzych prowadzone są rozmowy o przekazaniu miastu budynku dworca Wałbrzych Szczawienko. Miałby tam powstać węzeł przesiadkowy, jak ten budowany w Świdnicy.

  Miasto chce przejąć dworzec, ale stawia jeden warunek. Czas przejazdu pociągiem pomiędzy Wałbrzychem i Wrocławiem musi być zmniejszony do jednej godziny. Tak jak to było w przeszłości. Kiedy? W latach 30. i 40. XX wieku.

  Modernizacji doczekają się dworce: Świebodzice i Kłodzko Główne. Kolej deklaruje przeprowadzenie tych inwestycji w latach 2011-2012.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama