Wrocław: Budowa oczyszczalni ścieków na Janówku na półmetku

  Wrocław: Budowa oczyszczalni ścieków na Janówku na półmetku

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  - Jesteśmy już na półmetku rozbudowy Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku - chwalą się w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Na budowie, rozpoczętej wiosną 2009 r., właśnie zakończono prace przy betonowaniu.
  W stanie surowym są już gotowe wszystkie nowe obiekty. - Osadniki, w których nieczystości będą poddawane oczyszczeniu biologicznemu, zostaną uruchomione w listopadzie - mówi Krzysztof Kołodziejczyk, kierownik oczyszczalni. - Wtedy rozpocznie się modernizacja starych osadników. Powstały także cztery silosy.

  - Teraz musimy je wyposażyć - mówi Konrad Antkowiak, rzecznik MPWiK. Mają zbliżoną wysokość do wieży ciśnień przy ul.
  Na Grobli (ok. 40 metrów). Tam nieczystości będą poddawane różnym procesom. M.in. po to, by zneutralizować ich odór. Osad z silosów trafi do suszarni. Ten budynek jest właśnie stawiany. Część osuszonych odpadów zostanie spalona w piecu, a wytworzona energia zaspokoi potrzeby oczyszczalni.

  Teraz na budowie pracuje prawie pół tysiąca osób, zatrudnionych przez Budimex - głównego wykonawcę inwestycji.

  Po zakończeniu prac na Janówek trafią wszystkie nieczystości (ok. 140 tys. m sześciennych na dobę) z Wrocławia, w tym ze Złotnik i Strachocina. Teraz spływa tutaj ok. 60 proc. wrocławskich ścieków. Reszta trafia (od 100 lat) na Osobowice (1000 ha), gdzie nieczystości wylewane są na pola irygacyjne.

  Dzięki rozbudowie (kosztem 336 mln zł) oczyszczalni na Janówku, do kanalizacji będą mogły zostać podłączone wszystkie wrocławskie mieszkania. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej musi to nastąpić do 2015 roku. Według planu, instalacja na Janówku będzie gotowa w listopadzie 2011 r. Dotychczasowa oczyszczalnia była budowana dokładnie... 25 lat - do 2001 roku). Urzędnicy zastanawiają się już, jak zagospodarować pola irygacyjne na Osobowicach. Można tam np. utworzyć park przyrodniczy, bo żyją tam rzadkie gatunki ptaków - np. bocian czarny czy czapla purpurowa.


  Czy rozbudowa oczyszczalni na Janówku rozwiąże problem ścieków we Wrocławiu? Podyskutuj na forum

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   już to widze

   qw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

   park przyrodniczy w mieście. jestem przekonany że wybudują tam osiedla mieszkaniowe

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo