Jawor: Nowa studnia na Rynku

  Jawor: Nowa studnia na Rynku

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jaworska studnia, którą właśnie odkryto, nie była zaznaczona na żadnych mapach. - Została odkryta przypadkowo, podczas wymiany nawierzchni Rynku - mówi archeolog Witold Łaszewski. - Była całkowicie zasypana. Może pod warstwą ziemi są ciekawe przedmioty? - nie kryje nadziei.
  Studnia ma trzy metry głębokości. Jest ocembrowana cegłami. Na jednej z nich widnieją: data "1869" i dwa skrzyżowane kilofy.

  - Możliwe, że na Rynku było więcej takich studni - zastanawia się Mirosław Szkiłądź z jaworskiego Muzeum Regionalnego. - W średniowieczu przed każdą posesją były studnie, choć nie zawsze była w nich woda - tłumaczy. Jak przypuszcza, podczas badań archeologicznych w studni uda się odkryć jeszcze inne ciekawe przedmioty. Dlaczego?

  - Na początku lat 90. ubiegłego wieku odkopano studnię w podziemiach dawnego kościoła bernardyńskiego, w którym teraz mieści się muzeum - wyjaśnia Szkiłądź. - Odkryto w niej wiele różnych przedmiotów ceramicznych. Na razie jest ona niedostępna dla zwiedzających. Ale mamy plany, by ją zagospodarować.

  Studnia w Rynku też ma być atrakcją. - Myślimy o tym, by ją wewnątrz podświetlić małymi żaróweczkami - mówi Leszek Światkowski, naczelnik wydziału promocji jaworskiego magistratu. - Stwarzałoby to wrażenie głębi.

  Prawdopodobnie prace przy studni rozpoczną się w przyszłym roku. Takie atrakcje są już w Legnicy i Złotoryi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama