Góry Stołowe: Nie pojedziemy gondolą na Szczeliniec

  Góry Stołowe: Nie pojedziemy gondolą na Szczeliniec

  Natalia Wellmann

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wszystko wskazuje na to, że pomysł władz Radkowa, by wybudować wyciąg gondolowy w Górach Stołowych, nie doczeka się realizacji. Powód? Negatywna opinia miłośników ochrony przyrody.
  Koncepcja kolei gondolowej w rejon Szczelińca powstała kilka lat temu. Jej autorem jest Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa. Twierdzi, że chciał w ten sposób uporządkować ruch turystyczny w Górach Stołowych, a przy tym stworzyć przyjezdnym dodatkową atrakcję.

  - W tej chwili wszystko odbywa się po partyzancku - mówi burmistrz Bednarczyk. - Tysiące aut wjeżdżają na teren parku narodowego. Kierowcy nierzadko parkują je na dziko. Do tego dochodzą kapiące z silników oleje i sterty porozrzucanych śmieci w rowach. Dzięki kolejce gondolowej można byłoby to jakoś uporządkować.

  Idea burmistrza zakłada, że stacja początkowa kolei miałaby powstać przy zalewie w Radkowie. Stamtąd turyści wjeżdżaliby w rejon Szczelińca, a po wędrówce w górach wracaliby albo tą samą trasą, albo schodzili do Karłowa lub Pasterki. - Inwestycja kosztowałaby kilka milionów, ale jest paru przedsiębiorców, którzy są tym zainteresowani - twierdzi Bednarczyk.

  Problem w tym, że koncepcji burmistrza sprzeciwiają się rada naukowa i dyrekcja Parku Narodowego Gór Stołowych, które wydały w tej sprawie negatywną opinię.

  - Nie widzę potrzeby budowania wyciągu i niszczenia środowiska, skoro od stu lat turyści bez żadnego problemu wchodzą na Szczeliniec po schodach - mówi Janusz Korybo, dyrektor Parku. I dodaje, że dla wielu turystów to właśnie piesza wędrówka na Szczeliniec po ponad 600 stopniach jest prawdziwą atrakcją. - Rocznie Góry Stołowe odwiedza około 400 tysięcy turystów. Ta liczba mówi sama za siebie. Gdyby ci ludzie chcieli jeździć w góry gondolą, pojechaliby gdzie indziej - dodaje dyrektor Korybo.

  A co na to sami turyści? - Dla mnie bomba. Chętnie pojechałabym taką gondolą - mówi Anna Marek z Lublina, która w Góry Stołowe przyjechała ze swoim narzeczonym Grzegorzem.

  - Ja też bym skorzystała, bo pieszo wchodziłam już kilka razy - dodaje Maria Koluszko z Kłodzka.
  Innego zdania jest Krzysztof Mazurski z Wrocławia. Jego zdaniem wyciąg to niepotrzebna inwestycja. - Góry Stołowe są atrakcją samą w sobie. Nie trzeba kombinować - podkreśla.

  Maciej Sokołowski, dzierżawca schronisk turystycznych w Pasterce i na Szczelińcu, dodaje, że wybudowanie wyciągu - oprócz ingerencji w środowisko - niesie za sobą jeszcze jedno niebezpieczeństwo: odizolowanie Karłowa od ruchu turystycznego.

  - Trzeba pamiętać, że mieszkańcy tej miejscowości żyją tylko z turystów. Jeśli wyciąg będzie miał swoją stację w Radkowie, duża część osób do Karłowa już nie przyjedzie - przestrzega Sokołowski.
  Wszystko wskazuje więc na to, że pomysł gondoli na Szczeliniec trzeba odłożyć na półkę. Na razie władze Radkowa ruszają z unijnym projektem "Widoki bez granic", który realizują wspólnie z Nową Rudą i czeskim Broumovem.

  Za 4 mln zł odnowione zostaną punkty widokowe przy Hladomorni na murach obronnych oraz na Górze Wszystkich Świętych. Połowa tej dotacji przeznaczona będzie na przebudowę i częściowe odnowienie szlaku turystycznego prowadzącego na Szczeliniec Wielki.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i bardzo dobrze

   patrzyciel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 77

   Pytanie: PO CO? - schody są i nie jest ciezko tam wejść. Natomiast problemem jest dojazd np w zimie PKS z Kudowy, miejsca parkingowe - poza pensjonatami (chyba nie ma wcale), brak schroniska...rozwiń całość

   Pytanie: PO CO? - schody są i nie jest ciezko tam wejść. Natomiast problemem jest dojazd np w zimie PKS z Kudowy, miejsca parkingowe - poza pensjonatami (chyba nie ma wcale), brak schroniska młodzieżowego i by sie jeszcze pare rzeczy znalazłozwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a może wybudować tam wygodny dojazd samochodami

   driver (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 65

   z porządnym parkingiem aby nie trzeba było po schodach tam wchodzić. Lepiej zmniejszyć o połowę labirynt ale mieć parking z prawdziwego zdarzenia

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama