Wałbrzych: Centrum miasta tętni życiem

  Wałbrzych: Centrum miasta tętni życiem

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wałbrzyski Rynek już dawno nie tętnił życiem tak, jak obecnie. Po pięknie wybrukowanym placu krążą samochody, omijając klomby i przechodniów. W ciągu dnia parkuje tu po kilkadziesiąt aut, mimo że nie wolno tego robić.
  To zamieszanie to niezwykły widok w Rynku, który normalnie zamknięty jest dla ruchu. Zmiany nie oznaczają jednak nagłego ożywienia centrum miasta. Wymusiła je sytuacja, czyli remont, prowadzony w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Śródmieścia Wałbrzycha (wartość programu to prawie 38 mln zł, w tym ok. 24 mln zł dotacji ze środków unijnych). Kilka uliczek przylegających do Rynku i sąsiadujący z nim plac Kościelny są remontowane i zamknięte dla ruchu.

  - Rynek i najbliższa okolica objęte są teraz znakami "strefa zamieszkania" i wolno tu parkować tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Niestety, wielu kierowców się tym nie przejmuje - wyjaśnia Andrzej Piotrowski z wałbrzyskiej straży miejskiej. Dodaje, że wielu kierujących nie zna chyba przepisów i nie wie na przykład, że na tym obszarze piesi mają bezwzględne pierwszeństwo, a auta mogą poruszać się tylko z prędkością 20 km na godzinę.

  - Na razie pouczamy, ale niebawem zaczniemy karać z całą surowością - zapowiada Piotrowski. Mandat jednak już teraz nie ominie tego, kogo przyłapią na łamaniu innych przepisów. A o to nietrudno, bo zmieniła się organizacja ruchu (stąd wjazd do zamkniętego normalnie Rynku i ruch okrężny po tym placu).

  - Dostałem mandat, bo wjechałem na trzy metry w zakaz na ulicy Moniuszki. Dowożę tam materiały i przecież się nie teleportuję - mówi Krzysztof Lewandowski. Kierowca dostawczego busa dodaje, że mógł wybrać inną drogę, ale objazd byłby bardzo długi. - Na szczęście kara nie była wysoka. Szkoda głównie punktów karnych - wzdycha.

  Tak spokojna nie była już kobieta kierująca złotym renault laguna. - Tarasują samochodami dostawczymi te zwężone przez rusztowania uliczki i nic sobie nie robią z tego, że człowiek śpieszy się do pracy - rzuca przez uchylone okno.

  Na szczęście jednak ta sytuacja ma nie trwać długo. - Terminy zakończenia prac są znane. Z końcem września ma się zakończyć przebudowa placu Kościelnego i już wtedy zrobi się znacznie luźniej - mówi Ewa Frąckowiak z urzędu miejskiego w Wałbrzychu. Dodaje, że w ciągu kilku miesięcy kończone będą też remonty innych ulic. - Mamy świadomość utrudnień i przepraszamy za nie. Musimy jednak wszyscy przez to przejść, żeby później cieszyć się z efektów przeprowadzonych prac - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama