Mieliśmy kartki zamiast pecetów

  Mieliśmy kartki zamiast pecetów

  Leszek Pacholski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  O rocznicy wysłania z Polski pierwszego mejla z prof. Leszkiem Pacholskim, z Instytutu Informatyki UWr rozmawia Jakub Bocian
  Pierwszy polski mejl nadano 17 sierpnia 1991 roku. Jakie były początki sieci?
  To było tak dawno, że mało kto jeszcze pamięta! A tak naprawdę, to zaskoczył mnie pan - myślałem, że to było wcześniej. Początki nie były ciężkie, największym problemem było to, że technologicznie odstawaliśmy od reszty świata.

  To znaczy?
  Na Zachodzie internet był już powszechny, komputery osobiste też.
  A we Wrocławiu było tylko kilka adresów sieciowych. Na Politechnice było tak: mieliśmy pomieszczenie, gdzie stały te duże komputery, Odry, które łączyły się z siecią. Użytkownik nawet ich nie widział, wysyłając mejl! Treść wpisywał na kartkę, a asystentka za-pisywała ją na kartonie, który umieszczała w czytniku.

  Tak było na uczelniach, a jak radzili sobie zwykli użytkownicy?
  W domach też nie było komputerów, a już na pewno nie takich, które mogły się łączyć z siecią. Prosty człowiek mógł, jeśli było go stać, sprawić sobie ZX Spectrum, ale proszę pomyśleć - czy coś, do czego podłącza się telewizor i magnetofon szpulowy, żeby działało, to komputer? To troszkę śmieszne.

  A jak Polska wypada teraz na tle innych krajów?
  Duże miasta i ośrodki akademickie nie mają powodów do kompleksów. Nieco inaczej jest na wsi, ale kiedyś miałem problem z dostępem do internetu w małym miasteczku w Szwajcarii, więc takie problemy zdarzają się wszędzie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda, że pan Pacholski nie wie, o czym mówi

   Jaro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Maszyny Odra, o których wspomina p. Pacholski, nigdy nie były przyłączone ani do sieci BITNET, ani Internet. Rzeczywiście, dane do nich wprowadzało się m.in. na kartach perforowanych, ale nigdy z...rozwiń całość

   Maszyny Odra, o których wspomina p. Pacholski, nigdy nie były przyłączone ani do sieci BITNET, ani Internet. Rzeczywiście, dane do nich wprowadzało się m.in. na kartach perforowanych, ale nigdy z żadnej Odry nie został wysłany email w dzisiejszym rozumieniu, tzn. do sieci BITNET, czy Internet.

   Pierwsze emaile były wysyłane z Ośrodka Obliczeniowego Politechniki Wrocławskiej, początkowe poprzez połączenie telefoniczne z ośrodkiem w Szwecji. Emaile były wtedy wysyłane zbiorczo, z dyskietek PC.
   Kolejnym etapem było przyłączenie Ośrodka Obliczenionego P.Wr. maszyną typu IBM4341 do sieci BITNET. Wtedy to wrocławscy użytkownicy dostali własne konta pocztowe i możliwość wysyłania email'i (była to jedna z kilku dostępnych usług w ramach sieci BITNET).
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama