W Mokrzeszowie antropolodzy odnaleźli szczątki 35...

  W Mokrzeszowie antropolodzy odnaleźli szczątki 35 niemieckich żołnierzy

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na przykościelnym cmentarzu w Mokrzeszowie antropolodzy z Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi odnaleźli szczątki 35 niemieckich żołnierzy, kości niemowlaka oraz 12-letniego dziecka , które nosi wyraźne ślady choroby Downa.
  Poszukiwania rozpoczęły się tydzień temu. Miejsce wskazał Stanisław Koźbiał, kościelny, który jako dziecko widział przy kościele 3 rzędy grobów z niemieckimi hełmami. We środę antropolodzy wrócą do Mokrzeszowa. Najprawdopodobniej na świątyni są bowiem kolejne miejsca, gdzie byli chowani niemieccy żołnierzy. Tak przynajmniej twierdzą starsi mieszkańcy wsi.

  Żołnierze do Mokrzeszowa trafiali z frontu zachodniego. Wszyscy byli ciężko ranni, próbowano im pomóc w szpitalu utworzonym w pałacu nieopodal kościoła.

  - Zmarli to mężczyźni w wieku 20 - 25 lat. Zmarli od obrażeń wojennych. - mówi Harald Schroedter, antropolog z Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. - Niestety po 60 latach w ziemi nie zachowały się żadne dokumenty, ale znaleźliśmy odznaki, obrączki, klamry do pasków oraz papierośnicę. - wylicza i zapewnia, że teraz przez jego pracownikami próba ustalenia tożsamości żołnierzy. - Moim zdaniem są na to spore szanse, ale zobaczymy - mówi.

  Wszystkie materiały trafią do Berlina, a potem Międzynarodowy Czerwony Krzyż rozpocznie się poszukiwanie potomków zmarłych. Same szczątki zostaną pochowane na cmentarzu wojennym w Nadolicach Wielkich koło Wrocławia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama