Lubin: Mieszkańcy uratowali bociana, który nadział się na...

  Lubin: Mieszkańcy uratowali bociana, który nadział się na druty

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Pracownicy Zakładu Energetycznego w Lubinie znaleźli w piątek rannego bociana. Ptak oblatywał okolicę i nie zauważył linii przesyłowej. Wpadł na druty, a potem runął z góry na ziemię. Przeżył wypadek, ale bez pomocy ludzi już by sobie nie poradził.
  Energetycy zawiadomili Wojciecha Wiszniowskiego, szefa lubińskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, który uznał, że ptaka musi czym prędzej obejrzeć weterynarz. Uruchomił samochód i z wnukiem Igorem zawiózł bociana do doktor Danuty Pawłowskiej-Fiedkiewicz z Legnicy. Pechowiec został w lecznicy.

  - Ma złamane skrzydło, ale dojdzie do siebie - ocenia pani weterynarz. - Dwa dni siedział biedny w kącie. W niedzielę wstał. Nie chce jeść, więc będziemy musieli karmić go siłą, choć jest dosyć agresywny. Mam nadzieję, że wydobrzeje, nim stanie się za późno na odlot do ciepłych krajów.

  Od końca lipca bociany gromadzą się na polanach i łąkach w tzw. sejmiki, przygotowując się do wspólnego lotu. Jeszcze przed końcem sierpnia opuszczą Polskę. Czeka je długa droga przez cieśninę Bosfor, potem Bliski Wschód i dalej do Afryki Środkowej lub nawet RPA. Pojedyncze ptaki, które z jakiś powodów spóźniły się na sejmik, będą gonić stada jeszcze we wrześniu. Ale późniejsza podróż oznacza większe ryzyko załamania się pogody i - w konsekwencji - śmierci głodowej.

  Jeśli złamane na drutach skrzydło nie zrośnie się szybko, lubiński bociek trafi pod opiekę Małgorzaty Kopytowskiej, do przytuliska dla dzikich ptaków przy Centrum Edukacji Ekologicznej Salamandra w Myśliborzu. Nie będzie jedyny. W przytulisku przebywają obecnie jeszcze dwaj inni bociani rekonwalescenci.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama