Zapasy: Polskie medale na wojskowych mistrzostwach świata

Paweł Pluta
Dwa złote medale przywieźli zapaśnicy Śląska Wrocław z mistrzostw świata wojskowych (CISM) w stylu klasycznym, rozegranych w fińskim Lahti.

Na najwyższym stopniu podium stanęli Tomasz Świerk (66 kg) oraz Łukasz Banak (120 kg). Srebro wywalczył inny reprezentant Śląska Julian Kwit (74 kg).

- W stawce rywalizujących byli zawodnicy z 24 państw, a żeby dotrzeć do finału, trzeba było wygrać cztery walki. Dwa złote medale pokazują, że praca w naszym klubie poszła w dobrą stronę - mówi Mariusz Kruczyc, kierownik sekcji Śląska.

- Julian Kwit przegrał złoto w ostatnich sekundach z dobrym Irańczykiem Masoudem Rashidianem - dodaje Mariusz Kruczyc. Tomasz Świerk w swojej finałowej walce pokonał Dar-Younga Kima z Korei Płd., natomiast Łukasz Banak zwyciężył Mohsena Bashinchiego z Iranu.

Gorzej wiodło się Pawłowi Pośladowi ze Śląska w kat. 84 kg. Borykający się ostatnio z kontuzjami zapaśnik zajął 11. miejsce. Teraz nasi klasycy będą przygotowywać się w Cetniewie do mistrzostw świata, które od 6 do 12 września odbędą się w Moskwie.

W sumie podczas 27. mistrzostw świata wojskowych w zapasach w stylu klasycznym i wolnym Polacy wywalczyli 10 medali: 4 złote, 3 srebrne i 3 brązowe. W stylu wolnym kobiet brąz w kat. 72 kg zdobyła wałbrzyszanka Agnieszka Wieszczek-Kordus (obecnie Grunwald Poznań).

Pozostałe medale z Lahti przywieźli: złoto - Iwona Matkowska (48 kg), Krystian Brzozowski (74 kg), srebro - Monika Michalik (63 kg), Maciej Balawejder (84 kg), brąz - Adam Sobieraj (66 kg) i Radosław Baran (96 kg).