Polscy piloci zgarnęli wszystko podczas MŚ

Paweł Pluta
Polska świetnymi pilotami stoi. Po raz kolejny potwierdziły to wyniki 17. Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Świata.

W słowackiej Dubnicy na cessnach 152 Polacy po prostu znokautowali rywali. Wśród 60 załóg z 16 państw złote medale wywalczyli Janusz Darocha ze Zbigniewem Chrząszczem (Aeroklub Wrocławski), a biało-czerwone załogi zajęły cztery pierwsze miejsca. Srebrnymi medalistami zostali Michał Wieczorek i Michał Osowski, a brązowymi Krzysztof Wieczorek i Krzysztof Skrętowicz.

Załoga Janusz Darocha/Zbigniew Chrząszcz pokazała największą klasę zwłaszcza podczas lądowań. Z obserwacji i pomiarów czasu uzyskali zaledwie 4 punkty karne, co jest wręcz niewyobrażalnym wyczynem. Złoci medaliści nie przeoczyli też faktu, że na jednej z dwóch map, jakie otrzymali od organizatorów, nie było zaznaczonego jednego odcinka trasy po łuku. Ten ważny szczegół umknął wielu innym pilotom.

Na czwartym miejscu MŚ znaleźli się Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski, na szóstym Marek Kachaniak i Łukasz Pawlak, a na dziesiątym Jerzy Markiewicz i Dawid Sysio. W sumie w czołowej dziesiątce klasyfikacji indywidualnej znalazło się aż sześć polskich załóg. Oczywiście nasi zwyciężyli także w klasyfikacji drużynowej, wyprzedzając Czechy i Francję.

Dobrze też wypadli Polscy juniorzy, zaliczając debiut na pierwszej międzynarodowej imprezie rangi mistrzostw świata. Kamil Kliza i Marcin Chrząszcz zajęli 17. miejsce.