Legnica: Kanclerz i dziekan PWSZ stracą stanowiska

  Legnica: Kanclerz i dziekan PWSZ stracą stanowiska

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Już tylko dni dzielą rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy od podjęcia decyzji, co dalej z obecnym kanclerzem Jerzym S. i dziekanem wydziału prof. Stanisławem D.
  Wyrok w procesie przeciwko nim już się uprawomocnił, a ten zakazuje obu pracy w uczelniach na stanowiskach, w których decyduje się o publicznych pieniądzach. I to przez najbliższe trzy lata.

  - Do tej pory uczelnia nie dostała odpisu wyroku, a jego sentencję znamy jedynie z doniesień prasowych - mówi Mirosław Szczypiorski, rzecznik prasowy uczelni. - Oczywiście, jeśli rzeczywiście jest zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem publicznymi pieniędzmi, to zarówno kanclerz, jak i dziekan nie będą mogli pełnić swoich funkcj. Kiedy to nastąpi? Teraz wszystko w rękach Poczty Polskiej i w sprawności sądów.

  - Wyrok jest prawomocny i jest sporządzone jego uzasadnienie, które Sąd Okręgowy prześle uczelni - mówi Witold Franckiewicz, rzecznik Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, w którym pod koniec lipca zapadł prawomocny wyrok.

  Prof. Stanisław D., były rektor, a obecnie dziekan wydziału PWSZ, oraz kanclerz Jerzy S. zostali skazani za niegospodarność i działanie na szkodę własnej uczelni. Legnicka prokuratura oskarżyła ich o dzierżawę, a następnie sprzedaż terenów przeznaczonych pierwotnie pod osiedle dla pracowników uczelni po cenach poniżej wartości rynkowej. Nabywca odsprzedawał później działki budowlane po cenie wyższej od kosztów kupca całego terenu.

  Zdaniem prokuratury wyrządzili szkole straty na prawie 1,6 mln zł. Sąd uznał zaś, że na niemal 800 tys. zł. Obaj, oprócz roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata, mają też zapłacić po 80 tys. zł grzywny i odszkodowania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama