Dolny Śląsk: Powodzianie sprzątają i z obawą patrzą w niebo

  Dolny Śląsk: Powodzianie sprzątają i z obawą patrzą w niebo

  Alina Gierak, RS, KM

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nie ma spokoju w Bogatyni i innych miastach dotkniętych powodzią. Ludziom spędza sen z powiek najbliższa prognoza pogody. Czescy synoptycy ostrzegają przed kolejną falą opadów. Przy granicy z Polską może spaść nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy.
  To wprawdzie mniej niż przed kilku dniami, ale ziemia jest przemoczona i nie wchłania już wody. To oznacza, że może dojść do podtopień. Zagrożone są Bogatynia, Porajów, Kopaczów, Sieniawka i okoliczne miejscowości - te same, które z tak wielkim trudem podnoszą się do życia po sobotnio-niedzielnej powodzi. Zdaniem wiceburmistrza Bogatyni Jerzego Stachyry, nie ma na razie powodów do obaw i opuszczania mieszkań. Ale czujnym należy być cały czas.

  W Bogatyni nadal nie ma w kranach wody pitnej. Jest ona dostarczana w cysternach. Na miejscu działają także trzy polowe stacje uzdatniania wody. W Bogatyni i Porajowie wyznaczone są miejsca, w których wydawany jest gorący posiłek dla powodzian. Bez prądu pozostaje nadal 60 odbiorców. W mieście trwa sprzątanie. W usuwaniu szlamu, gruzu, desek pomagają mieszkańcom strażacy i żołnierze. Wczoraj ich pracę oceniał minister obrony Bogdan Klich.

  Żołnierze pomagają m.in. w umacnianiu wałów oraz w skierowaniu rzeki Miedzianki do pierwszego koryta. To teraz najpilniejsze zadanie przed zapowiadanymi opadami. - Kolejnymi są: naprawa zerwanej drogi z Bogatyni do Zgorzelca oraz zabezpieczenie zapory na Witce - wymienia minister Klich.

  Eksperci oceniali wczoraj stan zamkniętej drogi. Trasa jest wyłączona z ruchu, a jej prowizoryczna naprawa może potrwać nawet dwa tygodnie. Powodzianie i ludzie dostarczający im dary dobrze opanowali trasę objazdową do Bogatyni przez Czechy i Niemcy.

  - Nikt nie robi trudności - zapewnia Jan Wójcicki, który przyjechał przez niemieckie Löbau z transportem darów z Jeleniej Góry. W stolicy Karkonoszy uruchomiono kilka punktów, gdzie można przynosić rzeczy potrzebne powodzianom. Są one zbierane w: Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze przy al. Jana Pawła II (godz. 9-18), biurze Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełno-sprawnych przy ul. Grabowskiego 7, w Solidarności przy ul. 1 Maja 25 oraz w Jel-Carze (czyli salonie Fiata) przy ul. Spółdzielczej 38.

  - Prowadzimy akcję pomocy dla powodzian już od kilku dni i na tym nie poprzestaniemy. Będziemy zbierać i zawozić dary przez kilka tygodni, a nawet miesięcy - zapewnia pełnomocnik zarządu Jel-Car Wojciech Kowalczyk. Prosi darczyńców o kontakt w sprawie transportu pod tel. 601-755-593.

  Transport oraz rozdział darów przebiegają w Bogatyni oraz Zgorzelcu bardzo sprawnie. Poza jednym, wczorajszym przypadkiem próby wyłudzenia darów, nie odnotowano żadnych incydentów. Policja zwolniła wczoraj mężczyznę, który wyłudzał dary dla powodzian w Bogatyni. Nie można było umieścić go w areszcie, ponieważ lekarz uznał, że nie pozwala na to jego stan zdrowia. 62-latek nie uniknie jednak procesu.

  - Zostaną mu postawione zarzuty przywłaszczenia darów przeznaczonych dla powodzian oraz pobicia policjanta - mówi młodszy aspirant Antoni Owsiak ze zgorzeleckiej policji. Podczas zatrzymania był agresywny i próbował wyrwać policjantowi pistolet. Policjanci oszacowali, że darami, które wyłudził, można było wspomóc co najmniej 30 gospodarstw. Do tej pory nie odnotowano też włamań oraz kradzieży mienia poszkodowanych w wyniku kataklizmu. W rejonie Zgorzelca i Bogatyni pełni obecnie służbę 440 policjantów.

  I Ty możesz pomóc poszkodowanym w powodzi!

  Powodzianie najbardziej teraz potrzebują: środków czystości, wiader, mopów, wiader, rękawic roboczych, łopat, kaloszy, łóżek, pościeli, koców, materacy, środków higieny osobistej (podpasek), proszków do czyszczenia i dezynfekcji, środków pielęgnacyjnych dla niemowląt (pampersów, odżywek). Potrzebne są także duże termosy na zupę i kawę, by usprawnić wydawanie posiłków powodzianom i osobom pomagającym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama