Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legnica: 20 lat budują zbiornik retencyjny Pielgrzymka

Piotr Kanikowski
Ostatnia powódź w Zagrodnie. Bez zbiornika nie do uniknięcia
Ostatnia powódź w Zagrodnie. Bez zbiornika nie do uniknięcia Piotr Kanikowski
Zgodnie z Programem dla Odry 2006 w tym roku miała się rozpocząć budowa zbiornika retencyjnego Pielgrzymka do ochrony przed powodzią Chojnowa i wsi w dolinie Skory. Wójtowie Zagrodna i Pielgrzymki nie zauważyli, aby cokolwiek w tej sprawie zrobiono.

Tymczasem drugi raz w ciągu kilku miesięcy przyszło im ratować ludzi i naprawiać szkody wyrządzone przez rzekę, która w sobotę znów zalała Wojcieszyn, Uniejowice i Zagrodno. Nie byłoby strat, gdyby zbiornik Pielgrzymka przejął nadmiar wody. Obiekt istnieje w planach od lat 20. XX wieku. W sierpniu 1926 roku Niemcy wyliczyli, że będzie kosztował 800 tys. marek. Najbardziej aktualne rachunki (z 2008 roku) mówią o 48 mln zł. Ta inwestycja jest przekładana z roku na rok.

- Gdy podliczyć pieniądze wydane na usuwanie skutków powodzi, okaże się, że ich suma dawno przekroczyła koszt budowy zbiornika - zauważa wójt Zagrodna Mieczysław Słonina. Nie przeanalizował jeszcze zniszczeń w infrastrukturze po sobotnim kataklizmie, ale na same zasiłki dla powodzian gmina musi przygotować 225 tys. zł.

Zniszczona jest kładka i podmyte drogi, rzeka zalała też dwie z trzech studni głębinowych, z których pompowana jest woda dla Zagrodna, Uniejowic i części Grodźca. Wójt Słonina próbuje uruchomić ujęcie. Z niepokojem słucha jednocześnie prognoz meteorologicznych. W Zagrodnie deszcz kojarzy się z powodzią.

- Ze zbiornikiem uratowalibyśmy Pielgrzymkę i Wojcieszyn - nie ma wątpliwości Tomasz Sybis, wójt Pielgrzymki. - Przygotowaliśmy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym ujęliśmy tę inwestycję. Jako gmina nic więcej zrobić nie możemy.

Inwestorem jest Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu. Jak informuje Stanisław Zięba, dyrektor Programu dla Odry 2006 w urzędzie wojewódzkim, ogłoszono przetarg na przygotowanie materiałów i uzyskanie decyzji środowiskowych do realizacji zbiornika na Skorze. Do 2013 roku prace powinny zostać zakończone. Ale - jak zastrzegają służby wojewody - ten termin nie jest obligatoryjny dla inwestora.

Retencyjny zbiornik na Skorze będzie chronił przed powodzią, ale także gromadził wodę, by zasilać rzekę w okresach posuchy, nawadniać obszary w dolinach rzek i uzupełniać niedobory w stawach rybnych. Możliwe jest również wykorzystanie go do produkcji energii elektrycznej, a także jako obiektu rekreacyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Legnica: 20 lat budują zbiornik retencyjny Pielgrzymka - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska