Ważne
  Bogatynia: Dopiero za dwa tygodnie ruszy odbudowa drogi

  Bogatynia: Dopiero za dwa tygodnie ruszy odbudowa drogi

  Alina Gierak, wsp. KAB

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Nadal nie da się dojechać do Bogatyni od polskiej strony, czyli drogą nr 352 od Zgorzelca (35 km). - Najszybciej będzie można tędy przejechać za dwa tygodnie - ocenia Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski.
  Najbardziej ucierpiał odcinek Bogatynia-Radomierzyce, gdzie woda z tamy Niedów oraz rzeka Witka poczyniły ogromne szkody. Witka wróciła do swojego starego koryta sprzed 50 lat i przepływa teraz przez drogę. W innych miejscach żywioł powyrywał asfalt, podmył jezdnię.

  - Pierwszym i najważniejszym zadaniem będzie skierowanie Witki do nowego koryta - planuje Rafał Jurkowlaniec. Później trzeba będzie osuszyć ten teren, by mógł wjechać ciężki sprzęt. Na końcu będą prowadzone prace remontowe. - Być może na początku przywrócimy do ruchu tylko jeden pas i jazda będzie się odbywać wahadłowo, albo usypiemy prowizoryczną drogę, aby można było już po niej jeździć - mówi wojewoda.

  Dobrą wiadomością jest, że sprzęt, ludzie i pieniądze na remont tej drogi (na 1,5-kilometrowej trasie od Radomierzyc do Zatonia) już czekają. Miała ona bowiem być wyremontowana przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei. Był już nawet wyłoniony wykonawca - firma Budimex.

  Remont nawierzchni, wzmocnienie konstrukcji jezdni do dopuszczalnego obciążenia 115 kN na oś, utwardzenie pobocza oraz budowa tzw. pasa powolnego ruchu, zatok autobusowych i nowych chodników miały kosztować 57 mln zł. Ponad 80 procent tej kwoty pochodzi z budżetu województwa, pozostałą część dała Unia.

  Zanim prowizoryczna polska droga powstanie, do Bogatyni dojeżdżać się będzie objazdami: przez Zawidów i czeski Frydlant lub ze Zgorzelca: przez Löbau do Zittau i Sieniawki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo