Woda opada, Bogatynia zniszczona

  Woda opada, Bogatynia zniszczona

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Minister Jerzy Miller i wojewoda Rafał Jurkowlaniec od 5 rano oglądają zniszczenia w zalanej Bogatyni. Do miasta można już dojechać przez Zawidów i czeski Frydlant
  Od wczesnych godzin porannych w Bogatyni są minister spraw wewnętrznych i administracji i wojewoda dolnośląski. Burmistrz Andrzej Grzmielewicz oprowadza ich po mieście i pokazuje ogrom zniszczeń, które poczyniła woda.

  To nieprawda jednak, że powódź ogarnęła 2/3 miasta, jak podają niektóre media. Proporcje należałoby raczej odwrócić do 1/3, ale i tak straty są olbrzymie!

  W Bogatyni nie zachował się w całości ani jeden most na Miedziance!
  To właśnie ta niepozorna na co dzień rzeczka wczoraj przybrała do historycznie niespotykanych rozmiarów, wyszła z brzegów i zalała najstarszą część miasta. Nurt był tak silny, że nie tylko uszkodził mosty, niszczył także budynki i ulice. Na tych ostatnich, gdy zeszła już woda, mnóstwo jest szlamu, śmieci, połamanych drzew, gałęzi i różnego rodzaju nieczystości.

  Wciąż nie zmieniła się oficjalna liczba ofiar śmiertelnych wczorajszej powodzi. Zginęły dwie osoby. Ta liczba niestety może jednak wzrosnąć.

  Dziś od rana do Bogatyni zaczyna napływać pierwsza pomoc. Przez Czechy do miasta próbują wjechać na specjalnych platformach dwie dodatkowe amfibie wojskowe. Nie wiadomo jednak czy przejadą przez osłabiony most we Frydlancie.

  Większość ratowników pracujących od wczoraj przy ewakuowaniu ludzi spędziła noc w szkole podstawowej nr 3 w Bogatyni, gdzie przygotowano specjalny camp dla ewakuowanych powodzian i właśnie ratowników. Przez cały czas działa tam stołówka, gdzie każdy może coś zjeść i napić się czegoś ciepłego. Dziś od samego rano ratowników znów czeka mnóstwo pracy.

  W części miasta wciąż nie ma elektryczności. Są także olbrzymie kłopoty z wodą pitną.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama