Wrocław: Czy Amerykanie przejmą Hydral?

  Wrocław: Czy Amerykanie przejmą Hydral?

  Aleksandra Buba

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Amerykańska korporacja United Technologies Corporation z Connecticut najprawdopodobniej kupi Państwowe Zakłady Lotnicze Hydral we Wrocławiu. Zatrudniają one 550 pracowników. W środę urzędnicy unijni uznali, że spółkę można sprzedać bez pomocy państwa.
  Wiadomo też, że Agencja Rozwoju Przemysłu prowadzi już poważne rozmowy z inwestorem. Oficjalnie nikt nie chce zdradzić jego nazwy. - Zanim nie zostaną podpisane umowy, nie możemy nic ujawnić w tej sprawie - ucina Roma Sarzyńska-Przeciechowska, rzecznik ARP.

  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że nowym właścicielem PZL Wrocław ma zostać amerykańska korporacja United Technologies Corporation, specjalizująca się w przemyśle lotniczym.
  Firma już ma inwestycje na terenie Polski. Podlegają jej m.in.: producent śmigłowców Sikorsky Aircraft Corporation (PZL Mielec) i producent silników samolotowych Pratt & Whitney w Kaliszu. We Wrocławiu miałaby pojawić się Hamil-ton Sunstrand.

  Wcześniejszy plan restrukturyzacji zakładał prywatyzację PZL Wrocław z udziałem pomocy państwa o wysokości 150 mln zł. Jednak Komisja Europejska miała do tego planu zastrzeżenia uznając, że może on naruszyć unijne zasady pomocy państwowej.

  - W przeciwieństwie do zadłużonego Hydralu, nowa spółka PZL Wrocław prowadzi zyskowną działalność w branży lotniczej, a Agencja Rozwoju Przemysłu, jako właściciel, również z zyskiem chce ją sprzedać - wyjaśnia Roma Sarzyńska-Przeciechowska, rzecznik ARP.

  Ile będą kosztowały PZL Wrocław? Zarówno kwota, na którą wyceniono spółkę, jak i dług PZL Hydral są objęte tajemnicą handlową.

  Hydral powstał w 1946 r. Specjalizuje się w produkcji pomp hydraulicznych dla lotnictwa. Po prywatyzacji spółka PZL Hy-dral zostanie zlikwidowana i zastąpią ją właśnie PZL Wrocław.

  Plan restrukturyzacji przewiduje, że inwestor zrealizuje plan o wartości 65 mln zł, a także włączy spółkę w swoje operacje międzynarodowe.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama