Szpitale czekają na krew, ale operują zgodnie z planem

  Szpitale czekają na krew, ale operują zgodnie z planem

  Anna Szejda

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ponad 200 litrów krwi udało się do tej pory zebrać podczas weekendowych akcji, organizowanych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Fundację "Votum". Dzięki temu wrocławskie szpitale nie muszą przekładać planowych operacji, a pacjenci nie czekają na nowe terminy.
  - Ten rok rzeczywiście jest inny. W poprzednich latach zwykle latem krwi zaczynało brakować. Teraz mamy do dyspozycji wszystkie grupy i nie musieliśmy odwoływać żadnego zabiegu - mówi prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego.

  Krwi nie brakuje też w Akademickim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej oraz Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Marciniaka przy ul. Traugutta. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie ma problemu.

  - Mamy na stanie zaledwie dwie jednostki B Rh -, czyli dokładnie tyle, ile potrzebuje pacjent podczas standardowego zabiegu urologicznego czy ortopedycznego - powiedziała nam wczoraj Małgorzata Antończuk, lekarz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. - Natomiast w przypadku ofiary wypadku takich jednostek potrzeba nawet dwadzieścia.

  Dlatego też jutro i w niedzielę, obok pręgierza na wrocławskim Rynku ponownie stanie namiotowe miasteczko, gdzie każdy chętny będzie mógł oddać potrzebującym dar życia. Akcja potrwa od godz. 12 do godz. 17.

  RCKiK apeluje o pomoc przede wszystkim osoby, które mają grupy krwi A Rh -, O Rh-, B Rh -, O Rh + oraz B Rh +.

  Podczas dotychczasowych zbiórek krew oddały 463 osoby spośród 580 chętnych.
  Kto może być dawcą? Osoba, która skończyła 18 lat i waży ponad 50 kg. Przeciwwskazaniem są choroby, takie jak żółtaczka, kiła, łuszczyca czy cukrzyca. Darem życia nie może się również podzielić ktoś, kto w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeszedł operację, miał przekłuwane uszy lub inną część ciała lub robiony tatuaż.

  - Gdyby pogoda nie dopisała, nasza akcja odbędzie się zgodnie z planem, ale punkt poboru krwi przeniesiemy do ratusza- mówi Anna Jagodzińska z zarządu Fundacji "Votum".
  Każdy, kto chce zostać dawcą, powinien zjeść wcześniej lekki posiłek oraz zabrać ze sobą dowód tożsamości.

  Kolejną, ostatnią już weekendową zbiórkę, zaplanowano na 28 i 29 sierpnia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama