Ważne
  Wrocław: na dotowanych kierunkach przedłużają rekrutację

  Wrocław: na dotowanych kierunkach przedłużają rekrutację

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Aż trzy na cztery kierunki na wrocławskich uczelniach, zamówione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nie cieszą się popularnością wśród kandydatów. Nie pomaga nawet wizja wysokiego stypendium: do 1 tys. zł przez 10 miesięcy.
  Tylko dwie uczelnie we Wrocławiu (na 39 z całego kraju), czyli Uniwersytet i Wyższa Szkoła Zarządzania "Edukacja", dostaną takie dofinansowanie - w sumie na cztery kierunki. Będą to: biotechnologia, fizyka i fizyka techniczna na Uniwersytecie Wrocławskim oraz informatyka (specjalność: grafika komputerowa) w "Edukacji". - Na biotechnologii, gdzie mieliśmy 130 miejsc, zamknęliśmy już nabór - informuje Małgorzata Gregier-Głowacka, kierownik działu nauczania na Uniwersytecie.
  Na jedno miejsce było ponad czterech kandydatów. Ale na dwóch pozostałych kierunkach (fizyka - 130 miejsc i fizyka techniczna - 80 miejsc), przedłużono rekrutację do 26 września. Bo zgłosiło się za mało chętnych.

  Wyższa Szkoła Zarządzania "Edukacja" we Wrocławia w październiku otwiera kierunek zamawiany informatyka - specjalność grafika komputerowa dla 40 studentów. Są to studia inżynierskie, trwają 3,5 roku. Chętni mogą zgłaszać się z dokumentami do 15 września. Miesiąc studiów kosztuje 460 zł, ale połowa roku dostanie stypendium ministerialne (900 zł miesięcznie).

  - I to już od października, bo będziemy brali pod uwagę wyniki ze świadectwa maturalnego - zachęca Agnieszka Jezierna z biura rekrutacji "Edukacji". Osoby, które nie dostaną stypendium od października w tym roku, mają szansę na nie w kolejnym, jeżeli osiągną wysoką średnią ocen na pierwszym roku.

  Ministerstwo nauki przyznało 200 mln zł dofinansowania 39 uczelniom z całej Polski (na 80, które się zgłosiły), które otworzą w październiku kierunek z listy, utworzonej przez resort. Znajdują się na niej m.in. automatyka i robotyka, budownictwo, inżynieria materiałowa i mechatronika. Według ministerstwa, to kierunki strategiczne dla rozwoju krajowej gospodarki.

  Uczelnie, starając się o dofinansowanie, musiały zapewnić, że zorganizują zajęcia wyrównawcze dla studentów pierwszego roku (np. z matematyki). Do tego połowa studentów ma dostać rządowe stypendium. Uniwersytet uzyskał na ten cel 12 mln zł, a "Edukacja" - 4 mln zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   grafik komputerowy

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

   Bardzo dobrze, że pamiętasz. Grafik też pamięta i ma satysfakcję lub jej nie ma. Zarobił i pokazał władzę, w sumie niewielką, ale zawsze. Teraz może ma już większą władzę i rozkrada resztę co...rozwiń całość

   Bardzo dobrze, że pamiętasz. Grafik też pamięta i ma satysfakcję lub jej nie ma. Zarobił i pokazał władzę, w sumie niewielką, ale zawsze. Teraz może ma już większą władzę i rozkrada resztę co jeszcze pozostało. Tacy szybko awansują.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chciałbym pozdrowić pewnego grafika komputerowego

   Niniol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 17

   Który 10 lat temu jako strażnik miejski wyrabiający miesięczną normę mandatów wlepił mi grzywnę za przechodzenie późnym wieczorem na czerwonym świetle (przy braku poruszających się aut w zasięgu...rozwiń całość

   Który 10 lat temu jako strażnik miejski wyrabiający miesięczną normę mandatów wlepił mi grzywnę za przechodzenie późnym wieczorem na czerwonym świetle (przy braku poruszających się aut w zasięgu wzroku). Mam nadzieję, że znalazł pracę w wyuczonym zawodzie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo