Ostatni skok

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kasia miała sześć lat, kiedy zdecydowała, że chce jeździć konno. Gdy dorosła, była pierwszą kobietą, która wygrała najważniejszą gonitwę w Polsce - derby. 20 sierpnia 1995 roku podczas 163 wyścigu w swojej karierze spadła z konia. Kilka dni później zmarła we wrocławskim szpitalu.
  Od czasu tej tragedii rokrocznie na Partynicach rozgrywana jest gonitwa poświęcona jej pamięci - memoriał Kasi Litwiniuk.
  Przez Wrocławski Tor Wyścigów Konnych co roku przewija się sporo ludzi, którzy chcą pojeździć i popróbować swoich sił w wyścigach. Niewielu z nich zostaje na dłużej. Bo jazda konna wymaga zdyscyplinowania i samokontroli.
  - Ci, których pamiętamy, ci, którzy zdobywają tytuły, to są ludzie podporządkowujący swoje życie koniom - mówi Monika Słowik, dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych. - Kaśka na pewno była taką osobą.

  Niewysoka, szczupła - to pozwalało jej startować w gonitwach płaskich i płotowych. Dla wielu jest to bariera nie do pokonania. Bo jeździec razem z siodłem może ważyć góra 53 kilogramy. Katarzyna miała nie tylko odpowiednie warunki fizyczne - była też silna i nie bała się koni. A jak podkreślają koniarze, to jest ważne, bo czasami ma się talent i możliwości, ale psychika siada.
  Olga Litwiniuk wspomina, że córka postanowiła jeździć konno, kiedy miała sześć lat.
  - Kochała zwierzęta. Przez nasz dom przewinęły się koty, psy, chomiki, jednak konie zajmowały w jej życiu miejsce szczególne - opowiada. - Kiedy Katarzyna była mała, często jeździliśmy na wieś. Zachwycała się krowami, kaczkami, ale zobaczyła konie i zakochała się w nich. Miała 11 lat, kiedy w końcu wymęczyła u mnie jazdę konną. Posłałam ją na Partynice, bo moja koleżanka tam właśnie jeździła.

  Na Partynicach zapamiętano Katarzynę jak wyjątkowo grzeczną, spokojną i skromną dziewczynę. - Żeby wszyscy amatorzy byli tacy jak ona - wzdychają pracownicy Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych. I dodają, że była zdolną amazonką. W 1989 roku, na koniu Czajka, zwyciężyła w swojej debiutanckiej gonitwie. Dwa lata później zdobyła tytuł starszego ucznia, wygrywając na klaczy Kwesta. Mając dziewiętnaście lat, została praktykantem dżokejskim po wygraniu 25. gonitwy w swojej karierze.
  Znajomi wspominają Kasię jako osobę wesołą.
  - To nie był taki człowiek, który się cały czas śmiał, ale była bardzo pogodna - dodają. - Wiedziała, czego chciała.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odnalazło się wideo z Kasią Litwiniuk

   detektyw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 96 / 101

   https://www.youtube.com/watch?v=bZ9CDl-RG8k

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama