Legnica: Wożą rzeźby do Rynku

  Legnica: Wożą rzeźby do Rynku

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Do 10 sierpnia pracownicy konsorcjum Budromos-Wolski powinni zakończyć przebudowę legnickiego Rynku. Zejdą z placu budowy, ale odbiór inwestycji nastąpi dopiero na przełomie sierpnia i września.
  Pracy zostało niewiele: dokończenie brukowania ulic dochodzących do Rynku (Rycerskiej i Grodzkiej), ustawianie ławek i donic z klonami oraz montaż latarni. Uroczyste otwarcie Rynku zaplanowano na 3 września.

  - Legnickie Centrum Kultury przygotowuje na ten dzień niespodziankę dla legniczan - mówi tajemniczo prezydent miasta Tadeusz Krzakowski. A już dziś rozpocznie się montaż granitowego zwieńczenia na studni zakochanych, odkrytej przez robotników podczas przebudowy Rynku.
  Otwór będzie zabezpieczony kratą, a wokół studni zostanie postawiony blok z granitu tołkowskiego (z Ukrainy) w kształcie sześcianu. Jeden z jego rogów jest pochylony ku ziemi, tak jakby to woda go wyżłobiła, a u jego podnóża, na płycie Rynku położono granitową płaskorzeźbę florena legnickiego, stylizowanego na wodną kroplę. Wewnątrz studni zamontowano podnośnik, który będzie wyciągał zatopioną w wodzie kratę razem ze wszystkimi śmieciami, jakie wpadną do środka.

  Projekt, jak i pozostałe elementy studni, przygotował legnicki rzeźbiarz Grzegorz Niemyjski.
  Wkrótce ze Strzegomia przyjedzie kolejna rzeźba. To olbrzymi pierścień - symbol legnickiego festiwalu sztuki złotniczej Srebro. Siedmiotonowa praca zostanie umieszczona na granitowym klocu. Rzeźba, która będzie też siedziskiem, zostanie ustawiona przy kamieniczce Pod Przepiórczym Koszem, naprzeciw ul. Piekarskiej.

  Kolejna atrakcja to kula z brązu (ważąca ponad pół tony) z wyrzeźbioną na powierzchni dioramą Legnicy z XVIII wieku. Pomnik stanie w rogu Rynku, od strony ul. Rycerskiej. Kula będzie podświetlona od wewnątrz.

  Podobnie jak słup ogłoszeniowy - jedyny, jaki stanie w centrum miasta. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy będzie miał w środku żarówki. Uznano, że tak i robotnicy tydzień temu musieli rozkopywać już położoną kostkę.

  W dwóch punktach Rynku będą stały maszty na flagi. Tuż przy Galerii Satyrykonu przygotowano miejsca na trzy maszty (dla flag Legnicy, Polski i Unii Europejskiej). Z kolei drugi taki punkt wyznaczono przy odnowionych kamieniczkach śledziowych.

  Wcześniej, w ramach modernizacji Rynku zainstalowano już kawałek położonych na bruku szyn z tabliczką informacyjną, poświęconą legnickim tramwajom.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama