Jelenia Góra: Miejski plac budowy

  Jelenia Góra: Miejski plac budowy

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Po kilkuletnich przygotowaniach Jelenia Góra zaczyna budować.
  W połowie sierpnia, po wielomiesięcznej, przedłużającej się na skutek protestów uczestników przetargu procedurze, zostanie ostatecznie zakończony proces wyłaniania wykonawcy południowej obwodnicy miasta. Gmina podpisze umowę z wykonawcą - legnicką spółką Pol-Dróg, choć jej konkurenci próbują jeszcze rozstrzygnięć sądowych.

  Walka w tym przetargu była niezwykle zacięta, bo kontrakt opiewa na ok. 83 mln zł. Prace miały się rozpocząć wiosną, a zaczną jesienią tego roku i po-trwają dwa lata.

  Równie wielką inwestycją będzie układanie wodociągu i kanalizacji w Cieplicach, Sobieszowie oraz w śródmieściu Jeleniej Góry. Koszt tej inwestycji to prawie 120 mln zł. Spółka Wodnik z unijnego Funduszu Spójności dostała już prawie 62 mln zł. Domy niemal 8 tysięcy jeleniogórzan zostaną odłączone od szamb i przyłączone do kanalizacji. W sumie w ciągu najbliższych lat powstanie 50 km kanalizacji i 22 km wodociągów. Ma być też zmodernizowana oczyszczalnia ścieków.

  Europejskie pieniądze pomogą też w odnowieniu ponad 30 zaniedbanych kamienic w śródmieściu. Program rewitalizacji obejmie również kanał Młynówka. Prace już się rozpoczęły. Obok koryta rzeki powstaną ścieżki dla pieszych i rowerzystów o długości prawie 2 km.

  W tym roku rozpocznie się też budowa nowej hali sportowej przy Zespole Szkół Technicznych "Mechanik". Wśród projektów edukacyjnych jest też remont bursy przy ul. Kilińskiego.

  Dwa lata musieliśmy czekać na unijne pieniądze
  Z Markiem Obrębalskim, prezydentem Jeleniej Góry, rozmawia Rafał Święcki

  Termy Cieplickie miały być gotowe na koniec kadencji. Cztery lata to za mało czasu, by zrealizować projekt ?
  Rzeczywiście, to zbyt krótki okres. Przygotowywaliśmy dokumentację, zdobyliśmy pieniądze. Prace budowlane zaczną się na początku września. Pieniądze, za które realizujemy tę inwestycję, w 40 procentach pochodzą z Unii Europejskiej. Musieliśmy się dostosować do terminów podziału tych funduszy. Wszystkie samorządy w Polsce, także i my, liczyły, że te środki będą dostępne wcześniej, już w 2008 roku. Nastąpiło tu znaczące opóźnienie. Uruchomiono je dopiero pod koniec 2009 roku.

  Będzie się Pan ubiegał o reelekcję. Czy ma Pan już jakieś pomysły na kolejne cztery lata?
  Jednym z nich są już przygotowywane plany rewitalizacji parku na Wzgórzu Kościuszki. Trzeba też będzie przypilnować realizacji rozpoczętych już inwestycji. Cześć z nich zakończy się w 2011 roku, realizacja innych potrwa o rok dłużej.

  Po problemach z wyłonieniem wykonawcy na obwodnicę uważa Pan, że ustawa o zamówieniach publicznych jest dobrym prawem?
  Daje ona oferentom duże możliwości odwołań. To przedłuża proces inwestycyjny, czasem o wiele miesięcy. Tak było z naszą obwodnicą. Sądzę, że uproszczenie tej procedury byłoby wskazane.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama