Pomnik Dzieci Poczętych i Nienarodzonych w Ząbkowicach Śl.

  Pomnik Dzieci Poczętych i Nienarodzonych w Ząbkowicach Śl.

  Elżbieta Węgrzyn

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy Ząbkowic są oburzeni pomnikiem Dzieci Poczętych i Nienarodzonych.
  - Jest dziwaczny. Nie rozumiem potrzeby eksponowania biustu bez głowy. I w dodatku wykrzywione twarze dzieci oraz konary, które przypominają rozłożone nogi - mówi Magdalena Pokryszka, mieszkanka Ząbkowic Śląskich, spoglądając na pomnik, który niedawno stanął tam na cmentarzu komunalnym. Podobnego zdania są również inne mieszkanki miasta.

  - Napisałam do burmistrza zapytanie, kto i dlaczego zezwolił na wystawienie pomnika, na który każdy reaguje oburzeniem. Nie rozumiem też, dlaczego przy boku kobiety na postumencie nie ma mężczyzny - mówi pani Jadwiga, studentka Uniwersytetu III Wieku w Ząbkowicach Śl.

  Chodzi o Pomnik Dzieci Poczętych i Nienarodzonych, który odsłonięto w alei zasłużonych przy głównej bramie cmentarza przy ul. Bohaterów Getta w Ząbkowicach Śl. Zgorszone mieszkanki nie kwestionują tematu rzeźby, ale nie odpowiada im forma.

  - Nie jestem przeciwna zakazowi aborcji, ale cieszę się, że moje wnuki nie widziały tego pomnika - dodaje pani Jadwiga. Ten powstał z inicjatywy lokalnej Akcji Katolickiej, wikarego księdza Marka Zołoteńkiego z parafii pw. św. Anny, który dziś jest proboszczem wałbrzyskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej. W akcję zaangażowany został również Związek Harcerstwa Polskiego.

  - Na prośbę kół katolickich zgodziłam się podpisać wniosek o zwolnienie z opłat cmentarnych miejsca pod ten pomnik. Nie widziałam, niestety, jego projektu i nie wiedziałam, że to taki szkaradek - wyznaje Beata Klita, komendant ząbkowickiego hufca ZHP.

  Według opisu, zawartego we wniosku, który został złożony do Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śl., zaplanowano postawienie pomnika o wysokości 170 cm, tuż przy głównej bramie. - Z dokumentów trudno było wywnioskować, jak dokładnie będzie wyglądał pomnik, i 6 kwietnia burmistrz podpisał zgodę na zwolnienie z opłat - twierdzi Adam Oleksyszyn, pracownik magistratu.

  Podczas odsłonięcia monument został poświęcony przez ks. kanonika Bogdana Wolniewicza, dziekana dekanatu Ząbkowice-Południe. W uroczystościach uczestniczył też Krzysztof Kotowicz, burmistrz miasta. Dziś nie zachwyca się rzeźbą. - Gdybym był jej twórcą, postarałbym się, by była jednoznaczna i łatwiejsza w odbiorze - komentuje Kotowicz.

  Władze dyplomatycznie odwołują się do kwestii gustu, chęci artystycznego szokowania i trudności z odbiorem abstrakcyjnych treści.

  Ale mieszkańcy miasta nie są już tacy taktowni.
  - Liczyłam, że matki, które straciły dzieci, będą miały miejsce, gdzie będą mogły się pomodlić. A tu dostaliśmy pomnik, który się nam nie podoba i którego nie rozumiemy - podsumowała Beata Klita.

  Maria Bor, rzeźbiarka, rzeczoznawca dzieł sztuki współczesnej: Amatorzyna wydłubał chałę - a że nie miał pojęcia o kompozycji i formie, no to stoi to, co stoi, niestety, w miejscu publicznym i szacownym. Postaw to sobie, biedne beztalencie, w pokoju, w ogródku raczej nie, bo i tam ludzie kaleczyliby oczy. Ktoś popełnił coś, co należy usunąć, bo toto kompromituje piękne miasto.

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odpychające dzieło

   Kostaryka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 16

   Właśnie dzisiaj byłam na cmentarzu.Jest to coś obscenicznego, obrzydliwego. Jak można w dalszym ciągu tolerować to bezguście w tym miejscu. Nie znając hostorii tworzenia tego pskudztwa sądziłam, że...rozwiń całość

   Właśnie dzisiaj byłam na cmentarzu.Jest to coś obscenicznego, obrzydliwego. Jak można w dalszym ciągu tolerować to bezguście w tym miejscu. Nie znając hostorii tworzenia tego pskudztwa sądziłam, że autorem są miejscowe dewoty i to dosłownie nie wymyśliłabym, że stworzyła to artystka z dyplomem).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hhmm

   sara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 17

   pewnie byście chcieli taki pomnik, gdzie się leje krew tych dzieci, proszę bardzo zobaczcie ten pomnik: http://aborcja.web-portals.pl/aborcja-zdjecia.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kicz a nie pomnik!!!

   heloooo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

   Zwiedzałam to miasto jako turysta i byłam w szoku widząc ten pomnik!!!! Kto zatwierdził ten pomnik!!!????Do wyburzenia!!!Wstyd,Panie Burmistrzu!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pomnik

   iwi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   Pomnik dzieci nienarodzonych, który należałoby usunąć. Hmmm. Widzę tu drugie dno. Może ten artysta zdolniejszy niż się nam wydaje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   maszkara

   ziębiczanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 27

   Co to jest w ogóle?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   maszkara

   ziębiczanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

   Co to jest w ogóle?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze jeden

   eddie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 31

   Paskuda nawet jak na polskie warunki, gdzie rzeźbiarskich potworków nie brakuje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BRZYDACTWO

   ASIK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 53

   TEN POMNIK TO PASKUCTWO BRZYDKI,ZE JA PITOLE

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pakudnych pomnikow nie brak

   piotrek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 15

   ee Wroclawiu. Boleslaw Smialy czy Chrobry, nie pamietam, przy Renomie, pionowa lokomotywa, teraz slysze kolejna pomnikowa paskuda.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do smutno mi ika

   pola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 47

   piszesz że Kościół traktował je jako płód, ja jestem częścią Kosciola i chcę Ci powiedzieć że mijasz sie z prawdą. Traktujemy dziecko poczętę jako człowieka, dar Boży, od poczęcia, dobrze wiesz...rozwiń całość

   piszesz że Kościół traktował je jako płód, ja jestem częścią Kosciola i chcę Ci powiedzieć że mijasz sie z prawdą. Traktujemy dziecko poczętę jako człowieka, dar Boży, od poczęcia, dobrze wiesz jakie jest zdanie kościoła w temacie kiedy zaczyna się życie
   Rozumiem Twój ból i ściskam Cię jak najmocniej umiem, niech Bóg pozwoli Ci otrzeć łzy, jestem z TObązwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama