W Lubinie znów spłonęło auto

  W Lubinie znów spłonęło auto

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Piątkowy ranek. Godzina 5.30. Parking przy centrum przeładunkowym Biedronki. Młody człowiek podbiega do volkswagena passata, wybija tylną szybę i wrzuca coś do środka. Po chwili wiadomo, że to jakaś łatwopalna substancja, bo samochód staje w płomieniach. Sprawca ucieka. Nie wie, że wszystko zarejestrowały kamery monitoringu.
  Wezwanej na miejsce straży pożarnej udaje się uratować przód samochodu i silnik. Ale i tak właściciel szacuje straty na ok. 40 tys. zł, a mieszkańcy Lubina mają jedno skojarzenie: znów wojna gangów...

  Policja stanowczo zaprzecza. - Trwają czynności zmierzające do zatrzymania sprawcy podpalenia - mówi sierż. Sylwia Wilk z lubińskiej policji. - Nie łączymy tego pożaru z tamtymi sprzed dwóch lat.

  W 2008 roku w wyniku porachunków dwóch zwalczających się grup przestępczych spłonęło w mieście co najmniej dziesięć samochodów. Tym razem po raz pierwszy pytani o przyczynę policjanci nie mówią o zwarciu instalacji elektrycznej, ale od razu potwierdzają: to było podpalenie. Do końca nie wiadomo, czy dlatego, że faktycznie tego piątkowego pożaru i tych sprzed dwóch lat nie należy łączyć, czy też dlatego, że tym razem podpalenie zostało sfilmowane.

  Dwa lata temu w Lubinie serię tajemniczych pożarów wiązano z wojną gangów, która pochłonęła też śmiertelną ofiarę. W swoim łóżku zastrzelony został jeden z gangsterów Samuel G. Inny, Tomasz P., odniósł rany: stracił oko, ale przeżył. Były też przypadki wykrycia nielegalnej broni, handlu narkotykami, strzelaniny, wymuszania haraczy, podpalenia kilku dyskotek i inne przestępstwa.

  Policja długo zaprzeczała. Mimo że pierwszych ośmiu gangsterów zatrzymała już w listopadzie 2008 roku. Dopiero po zmianie na stanowisku komendanta policjanci odważyli się nazwać sprawę po imieniu. Tomasz Gołaski został nowym komendantem w maju 2009 r. Zastąpił Arkadiusza Rawskiego, który złożył rezygnację dwa miesiące wcześniej.

  Proces 14 gangsterów zaczął się jesienią 2009 r. W sumie w ręce policji wpadło 46 osób związanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi.Policja lubińska po raz pierwszy nie mówi, że pożar to efekt zwarcia instalacji

  Teraz w Lubinie jest spokojniej, ale o tym, że to nie koniec sprawy, kilka miesięcy temu mówił sam komendant Gołaski. - To początek walki. Mamy bardzo dobrze rozpoznane środowisko ludzi, którzy współpracowali z grupami przestępczymi i pozostają na wolności. Monito-rujemy ich działania - zapewniał podinsp. Tomasz Gołaski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama