Zaczynał od handlu na polowym łóżku

  Zaczynał od handlu na polowym łóżku

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Osiągał sukcesy jako kolarz. Teraz w szalonym tempie robi niewiarygodne pieniądze. Dariusz Miłek z Polkowic mówi, że ma wszystko. O jednym z najbogatszych Polaków na forach internetowych piszą: "zarozumiały". Ale jaka to wada, skoro hojnie wspiera sport i kulturę? - pisze Agata Grzelińska.
  W ubiegłym tygodniu większość lokalnych mediów odnotowała ranking stu najbogatszych Polaków, który co roku publikuje tygodnik "Wprost". Emocje w Zagłębiu Miedziowym budzi jedno nazwisko - Dariusz Miłek. Zajmuje 9. miejsce. Jego majątek, według gazety, szacuje się na 1800 mln zł. Na tę niewyobrażalną dla zwykłego śmiertelnika sumę składają się galeria handlowa Cuprum Arena i nieruchomości w Kielcach i Olsztynie, na których biznesmen będzie budował kolejne galerie. Są wyceniane na 600 mln zł.

  Podstawowy biznes Miłka to handel butami. Jest główym udziałowcem (55 procent akcji) spółki NG2, zarządzającej sieciami obuwniczymi CCC, Boti i Quazi.
  Jak podaje "Wprost", NG2 w 2008 roku sprzedała 14 mln par butów i przyniosła 103 mln zysku. Poza tym przedsiębiorca jest posiadaczem wartego kilkadziesiąt milionów złotych pałacu wraz parkiem w Łącku koło Płocka. Niedawno kupił też zabytkowy, zrujnowany pałac w Chróstniku. Według planów gminy Lubin ma tam powstać obiekt hotelowy. Miłek ma też stworzoną z Piotrem Adamczykiem, znanym aktorem, spółkę produkującą filmy. Kilka dni temu jeden z tabloidów napisał, że Miłek zamierza kupić klub sportowy - Korona Kielce.

  Na zdobycie tak oszałamiającego majątku Dariusz Miłek potrzebował zaledwie 20 lat. Urodził się w 1968 roku. Był rok 1991, gdy zaczynał przygodę z handlem. Najpierw na lubińskim bazarze rozstawił łóżko polowe, a na nim wyłożył towar. Buty. Z czasem kupił tzw. szczęki (młodszym Czytelnikom wyjaśniamy, że to rodzaj bazarowego kiosku). Interes się kręcił, więc postanowił rozwinąć skrzydła i założyć hurtownię. Swoje szczęki wydzierżawił i zajął się zaopatrzeniem. Z czasem stworzył sieć sklepów z tanimi butami "Żółta Stopa". Jeden z nich stał tuż obok wrocławskiego akademika "Dwudziestolatka".

  Miłek był już wtedy uznanym w Polsce kolarzem. Do sekcji kolarskiej Górnika Polkowice zapisał się, gdy miał 13 lat. Jeździł 11 lat. Do 1992 roku był żakiem, młodzikiem, juniorem młodszym, juniorem i seniorem. Miał ogromny zapał, upór, ale i niemałego pecha. Wygrywał sporo wyścigów, ale co jakiś czas miewał poważne kontuzje. To one zdecydowały o zakończeniu kariery sportowej.

  - Pamiętam go jako świetnie zapowiadającego się kolarza. Był bardzo szybki i raptem zniknął - wspomina Andrzej Sypytkow-ski, były kolarz, który po latach namówił Miłka, by jego firma CCC sponsorowała drużynę kolarską. - Zniknął, a po jakimś czasie usłyszałem o jego sklepach. Kiedy mu zaproponowałem, byśmy stworzyli drużynę, mówił, że ma jeszcze za mało pieniędzy, a mimo to nie odmówił. Dziś nie byłby to dla niego żaden wysiłek, a wtedy ogromny. Myślę, że zadziałał sentyment do kolarstwa. Czuł niedosyt wyścigów, drużyna na nowo rozbudziła jego zamiłowanie do ścigania. Do dziś jeździ przecież na większość wyścigów.Nie bał się ryzyka.Miał wielką odwagę, której innym brakowało

  Krzysztof Korsak, prezes CCC Polkowice mówi więcej.
  - On układa swój kalendarz pod imprezy sportowe. Jest na każdym meczu koszykówki, na większości wyścigów - opowiada Korsak. Znają się bardzo dobrze, jeszcze z czasów, gdy Dariusz Miłek jeździł w Górniku Polkowice. - To nie jest sponsor, który daje pieniądze i się nie interesuje. Ma wymagania, ale w pracę trenerów się nie wtrąca. Raczej pilnuje wizerunku zawodników i klubu. Bardzo dba o markę. Jest detalistą. Widzi rzeczy, które większości umykają.

  Gdy sklepy ze słynnym znaczkiem żółtej stopy były już znane w całej Polsce, ich właściciel postanowił podnieść jakość sprzedawanego towaru. W 1999 roku zastąpił "Żółtą Stopę" siecią CCC. Dziś nie każdy już pamięta, że to skrót od hasła "Cena Czyni Cuda". W polkowickiej specjalnej strefie ekonomicznej otworzył fabrykę butów...
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo