Wrocław choruje, bo źle się chłodzi (FILM)

  Wrocław choruje, bo źle się chłodzi (FILM)

  Małgorzata Kaczmar, Przemysław Wronecki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Lekarze alarmują: wrocławianie nieumiejętnie używają klimatyzacji. Efektem są poważne choroby i coraz dłuższe kolejki do przychodni.
  Zapalenie płuc albo oskrzeli, chore gardło albo angina ropna. W kolejce do wrocławskich lekarzy od kilkunastu dni ustawiają się coraz dłuższe kolejki pacjentów z tymi chorobami. Winowajca jest prawie zawsze ten sam: nieumiejętnie użytkowana klimatyzacja.

  Doktor Grzegorz Madej, lekarz ze szpitala przy ul. Koszarowej, podkreśla: - Jeśli na dworze jest 35 stopni Celsjusza, termometry w biurze nie powinny pokazywać mniej niż 25 stopni. Różnica temperatur powyżej 10 stopni jest dla ludzi szkodliwa.

  Potwierdza to laryngolog, dr Zbigniew Kierśnicki. - Większa różnica temperatur jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci i ludzi starszych, a także alergików - mówi. Dodaje też, że najczęściej z dolegliwościami zgłaszają się do niego ci, którzy mają auto wyposażone w klimatyzację. Ostatnio to co drugi pacjent. - To nie tirowcy, którzy w niskiej temperaturze podróżują na długich trasach, lecz wrocławianie dojeżdżający autem do pracy. Wystarczy, że pół godziny posiedzą w zimnie, a potem wyjdą na upał i przeziębienie gotowe - mówi lekarz.

  Kłopoty z gardłem to niejedyne zagrożenie. W klimatyzatorach mogą się czaić groźne drobnoustroje i grzyby - alarmują lekarze. - Bakterie z klimatyzatorów mogą wywołać m.in. legionelozę - ostrzega dr Madej. To bardzo ciężka choroba dróg oddechowych. Objawia się gorączką, kaszlem, brakiem apetytu, biegunką. Nieleczona, w 8 przypadkach na 10 kończy się śmiercią.

  W Polsce w pierwszej połowie lipca potwierdzono 23 przypadki legionelozy. To dane Państwowego Zakładu Higieny. Dla porównania, w tym samym okresie 2009 r. w całej Polsce na tę chorobę cierpiało tylko pięciu pacjentów. Według PZH, na Dolnym Śląsku w tym roku nie odnotowano jeszcze legionelozy.

  Jak uniknąć chorób? Lekarze są zgodni: sprawdzać, czy klimatyzator jest serwisowany i czy ma wymienione filtry. Jak rozpoznać wadliwe urządzenie? - Jeśli klimatyzator nieprzyjemnie pachnie lub wydaje dziwne dźwięki, to znak, że trzeba zawołać specjalistę - podkreśla Zdzisław Kielman z wrocławskiej firmy, która sprzedaje klimatyzatory.

  Chłodzić się trzeba z głową

  Państwowa Inspekcja Pracy, która od początku czerwca do 20 lipca skontrolowała 697 firm na Dolnym Śląsku, twierdzi, że wszędzie tam, gdzie zainstalowane były klimatyzatory, działały one prawidłowo i były regularnie czyszczone.

  Mimo to do lekarzy ustawiają się kolejki wrocławian z infekcjami spowodowanymi niewłaściwym korzystaniem z klimatyzacji. Najczęstszy powód to zbyt niska temperatura panująca w klimatyzowanym pomieszczeniu.

  - Na pewno infekcji nie złapali w autobusie - zarzekają się w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. Według Janusza Krzeszowskiego, rzecznika spółki, w każdym z 33 wrocławskich autobusów mających zainstalowaną klimatyzację, temperatura jest tylko o 7-8 stopni niższa niż na zewnątrz. - Urządzenie nie daje nam możliwości regulowania temperatury - wyjaśnia Krzeszowski. - Możemy ustawić jedynie siłę nawiewu zimnego powietrza.


  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Klima w MPK? Cuda panie, cuda na kiju haha

   stef (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 20

   Rzecznika ma nasrane w głowie. W żadnym nawet z tych co teoretycznie mają nigdy nie chodzi klima. Nie wiadomo dlaczego podejrzewam że pan i władca - kierowca by prikaz z góry by oszczędzac paliwo...rozwiń całość

   Rzecznika ma nasrane w głowie. W żadnym nawet z tych co teoretycznie mają nigdy nie chodzi klima. Nie wiadomo dlaczego podejrzewam że pan i władca - kierowca by prikaz z góry by oszczędzac paliwo itp. Klima i serwis tez kosztują. Jest od zawsze wiadomo że przy upale 30 na zewnątrz w MPK w korku masz 45 i zero nawiewuzwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   ...w każdym z 33 wrocławskich autobusów mających zainstalowaną klimatyzację, temperatura jest tylko

   aa.6

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 33

   a przeważnie jest o 20 stopni wyższa niż na zewnątrz a w autobusach, które mają tylko małe uchylane okienka dochodzi do 60 stopni.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak nie bobry to klimytyzatory

   edo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 30

   nie sadze ze wine za te wszystkie infekcje ponosza klimatyzatory

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ta jasne klima!?

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 32

   Byłem na Florydzie w USA tam wszędzie jest klimatyzacja, a różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami a temperaturą na zewnątrz sięga 15-18 stopni C. Tam wchodzisz i wychodzisz to róż w zimne i...rozwiń całość

   Byłem na Florydzie w USA tam wszędzie jest klimatyzacja, a różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami a temperaturą na zewnątrz sięga 15-18 stopni C. Tam wchodzisz i wychodzisz to róż w zimne i ciepłe. Pewnego dnia zapytałem się ich czy nie chorują z powodu tych różnic temperatur, oni odpowiedzieli, że nie. Ja sam byłem przez miesiąc i nic żadnej choroby. Może się już zahartowali.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   klima

   Kenny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 28

   Całe szczęście, że tak rzadko można spotkać klimatyzację w MPK!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama