Jelenia Góra: Rozpoczynają remont Młynówki

  Jelenia Góra: Rozpoczynają remont Młynówki

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wczoraj władze Jeleniej Góry podpisały umowę z wykonawcą rewitalizacji zaniedbanego kanału Młynówka. Wodny ciek, który od dawna szpeci śródmieście, wyremontuje konsorcjum dwóch miejscowych firm: Eko-mel Przedsiębiorstwo Robót Melioracyjnych i Inżynierii Środowiska oraz specjalizujące się w budowie dróg Kółko Rolnicze w Siedlęcinie.
  Prace mają zostać zakończone do 31 października 2011 r. (koszt - 7,5 mln zł, z czego 4,3 mln zł pochodzi z funduszy europejskich).

  Inwestycja obejmuje nie tylko odbudowę zaniedbanego koryta. Obok niego powstaną ścieżki dla pieszych i rowerzystów o długości prawie 2 km. Zostaną połączone z traktem pieszo-rowerowym prowadzącym do schroniska Perła Zachodu. Mieszkańcy Zabobrza będą więc mogli zacząć spacer przy elektrowni wodnej przy ul.
  Różyc-kiego i przejść nawet kilka kilometrów, aż do Siedlęcina.Wykonawcy zapewniają, że wyremontowanym kanałem popłynie czysta woda. Teraz przepływu praktycznie nie ma, bo kanał jest zanieczyszczony śmieciami wyrzucanymi tu od dziesięcioleci.

  - Gwarantujemy, że po remoncie przepływ wody wyniesie co najmniej pół metra sześciennego na sekundę. W niektórych miejscach woda będzie miała 60 cm głębokości, a w najpłytszym miejscu 30 cm - tłumaczy Lech Mierzwiński, prezes firmy Eko-mel.

  Projekt budowlany przewiduje przebudowę kanału Młynówka dwiema metodami. Linię brzegową podzielono na trzy odcinki. Na pierwszym odcinku (od ujścia kanału do rzeki Kamienna w rejonie Wzgórza Krzywoustego do skrzyżowania z ulicą Podwale) brzegi zostaną wzmocnione drewnianą palisadą. Brzeg drugiego odcinka (od piekarni przy ul. Pijarskiej do wiaduktu przy ulicy Drzymały) będzie obudowany kamieniem. W trzeciej części (do elektrowni wodnej na Bobrze) powstanie palisada. Na całej długości pojawi się kilka stopni wodnych.

  Harmonogram prac przewiduje w pierwszej kolejności roboty hydrotechniczne. Część drogowa będzie realizowana w przyszłym roku. Wzdłuż ścieżki spacerowej zostaną zasadzone drzewa i krzewy. Wykonane zostaną również bariery ochronne. Stanie tu ponad 30 ławek. Ponadto, z własnych funduszy miasto zapłaci za oświetlenie ścieżki.

  Powstanie zupełnie nowy park. Będą się mogły po nim poruszać także osoby niepełnosprawne, ponieważ projekt uwzględnia likwidację barier architektonicznych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama