Przez 11 dni Wrocław będzie żył filmem. Rusza Era Nowe...

  Przez 11 dni Wrocław będzie żył filmem. Rusza Era Nowe Horyzonty

  Justyna Kościelna

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pokazem francuskiego filmu Xaviera Beauvois rozpocznie się w czwartek wieczorem jubileuszowy, 10. Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty
  Choć największemu festiwalowi filmowemu w Polsce właśnie stuknęło 10 lat, urodziny wcale nie będą huczne. Bo i nie ma takiej potrzeby - nawet bez jubileuszu Wrocław dostawał w prezencie od Romana Gutka filmy, o których inne miasta mogą tylko pomarzyć.

  ZOBACZ PROGRAM ERY NOWE HORYZONTY

  Kilka statystyk

  Wieczorne pokazy "O Bogach i ludziach" Xaviera Beauvois i "Wkraczając w pustkę" Gaspara Noe rozpoczną dziś wielki, nowohoryzontowy maraton. W ciągu 11 dni na kilkunastu ekranach w kinie Helios, teatrze lalek, Capitolu, operze, sali NOT kina Warszawa i w Rynku wyświetlonych zostanie ponad 500 filmów z 50 krajów. Prawie 150 z nich będzie miało we Wrocławiu swoją premierę. I choć kino autorskie, bezkompromisowe, poszukujące, nierzadko trudne, będzie w tych dniach najważniejsze, na festiwalu nie zabraknie też świetnych koncertów w klubie festiwalowym (Arsenał, ul. Cieszyńskiego 9) oraz wystaw (m.in. Oscar i inne... Nagrody filmowe Andrzeja Wajdy w Kamienicy Pod Złotym Słońcem). Wydarzeniem festiwalu na długo przed rozpoczęciem imprezy okrzyknięto spektakl holenderskiego kompozytora, twórcy oper współczesnych, Michela van der Aa "Księga niepokoju", na podstawie książki Fernando Pessoi (1 sierpnia, Opera Wrocławska, godz. 20.30, bilety: 100, 140 zł).

  Nowohoryzontowa sztuka opanuje różne rejony miasta, m.in. Wzgórze Partyzantów. 24, 25 i 26 lipca od godz. 22 do północy Krzysztof Wodiczko pokaże przygotowaną specjalnie na festiwal instalację. Projekt, jak wyjaśnia twórca, oddaje głos "tym, którzy na co dzień pozostają niewidoczni i których głos jest niesłyszalny", a więc polskim weteranom wojennym i ich rodzinom.

  Do 1 sierpnia miasto będzie żyło więc Erą. Plaża na placu Solnym to też sprawka ekipy Romana Gutka.

  Za darmo w Rynku

  Widzów, którym festiwal kojarzy się z nudnymi, niszowymi i przydługawymi filmami, zapraszamy na Rynek. Na pewno zmienią zdanie. A za znakomitą rozrywkę nie zapłacą ani grosza. Codziennie - od piątku 23 lipca do 1 sierpnia - o godz. 22 na wielkim ekranie wyświetlane będą i klasyki, i najnowsze produkcje. W programie jest m.in. "Samotny mężczyzna" Toma Forda (23 lipca), Bonnie and Clyde Arthura Penna (26 lipca), "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha (30 lipca) czy "Pętla" Wojciecha Jerzego Hasa (29 lipca). Projekcje prawdziwych perełek w tym repertuarze, czyli "Dla ciebie Polsko" z 1920 roku oraz "Cud nad Wisłą" z 1921 roku zaplanowano na środę, 28 lipca. Archiwalne filmy pochodzą z Filmoteki Narodowej i są związane z 90. rocznicą bitwy warszawskiej. Uwaga! Aby załapać się na jedno z 995 krzesełek ustawionych na wrocławskim Rynku, należy przyjść na długo przed godziną 22.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama