Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Rachmistrzowie szykują się do Powszechnego Spis Rolnego

Jarosław Garbacz
Wiosną próbny spis przeprowadzono w gminie Oleśnica
Wiosną próbny spis przeprowadzono w gminie Oleśnica Fot. Piotr Krzyżanowski
521 rachmistrzów z Dolnego Śląska już szykuje się do Powszechnego Spis Rolnego, który w całym regionie ruszy 1 września. Będą musieli odwiedzić każde gospodarstwo w województwie - łącznie około 100 tysięcy. Ostatni taki spis prowadzono w Polsce 8 lat temu. Tym razem pierwszy raz odbędzie się on jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Do końca lipca potrwają szkolenia rachmistrzów. Spisem zajmą się w większości absolwenci i uczniowie szkół rolniczych i weterynarze. Zarobią około 4 tys. zł., w zależności od liczby sprawdzonych gospodarstw.

Badanie poprzedzi tzw. obchód przedspisowy, podczas którego rachmistrzowie wręczą rolnikom informację o spisie. Gospodarze mogą spodziewać się ich wizyty między 9 a 23 sierpnia.

- Rolnicy zostaną poinformowani o znaczeniu badania oraz poproszeni o podawanie rzetelnych informacji - mówi Wiesław Łagodziński, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego. W czasie sierpniowego obchodu rachmistrzowie naniosą na mapy adresy gospodarstw.

- Badanie wreszcie zostanie przeprowadzone na miarę XXI wieku. Nie będzie już formularzy papierowych - podkreśla Halina Woźniak, członek wojewódzkiego biura spisowego we Wrocławiu. Rachmistrzowie od razu będą wprowadzać dane do przenośnych komputerów. Po ich wpisaniu pliki zostaną zakodowane i wysłane do systemu. Rolnik będzie mógł także sam wypełnić formularz spisowy przez internet (na stronie www.stat.gov.pl) lub za pomocą programu na płycie CD, który będzie do pobrania w siedzibach gminnych biur spisowych.

Spis jest obowiązkowy i nie można odmówić udziału w badaniu. O co mogą zostać zapytani rolnicy? O wielkość użytkowanych gruntów i powierzchnie zasiewów. Rachmistrzowie sprawdzą, ile dokładnie zwierząt hodowanych jest w gospodarstwie. Zapytają o posiadane ciągniki, maszyny i urządzenia.

Poproszą o podanie liczby i rodzajów stosowanych nawozów. Rolnik będzie musiał też wskazać, ile dokładnie osób w ciągu ostatniego roku pracowało w jego gospodarstwie. Wreszcie zostanie zapytany o źródła dochodów, z których utrzymywane są gospodarstwa.

Spis jest obowiązkowy i nie można odmówić udziału w badaniu.

Spis ma pomóc w uzyskiwaniu unijnych dotacji i w rozwoju polskiej wsi.

Z kolei wiosną przyszłego roku rachmistrzowie zapukają do wszystkich mieszkań w Polsce, także tych w miastach. Wtedy przeprowadzony zostanie Narodowy Spis Powszechny. Jego próba odbyła się już w gminie Oleśnica. W kwietniu i maju przepytano 12 tys. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska