Dolny Śląsk: Rachmistrzowie szykują się do Powszechnego Spis...

  Dolny Śląsk: Rachmistrzowie szykują się do Powszechnego Spis Rolnego

  Jarosław Garbacz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  521 rachmistrzów z Dolnego Śląska już szykuje się do Powszechnego Spis Rolnego, który w całym regionie ruszy 1 września. Będą musieli odwiedzić każde gospodarstwo w województwie - łącznie około 100 tysięcy. Ostatni taki spis prowadzono w Polsce 8 lat temu. Tym razem pierwszy raz odbędzie się on jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
  Do końca lipca potrwają szkolenia rachmistrzów. Spisem zajmą się w większości absolwenci i uczniowie szkół rolniczych i weterynarze. Zarobią około 4 tys. zł., w zależności od liczby sprawdzonych gospodarstw.

  Badanie poprzedzi tzw. obchód przedspisowy, podczas którego rachmistrzowie wręczą rolnikom informację o spisie. Gospodarze mogą spodziewać się ich wizyty między 9 a 23 sierpnia.

  - Rolnicy zostaną poinformowani o znaczeniu badania oraz poproszeni o podawanie rzetelnych informacji - mówi Wiesław Łagodziński, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego. W czasie sierpniowego obchodu rachmistrzowie naniosą na mapy adresy gospodarstw.

  - Badanie wreszcie zostanie przeprowadzone na miarę XXI wieku. Nie będzie już formularzy papierowych - podkreśla Halina Woźniak, członek wojewódzkiego biura spisowego we Wrocławiu. Rachmistrzowie od razu będą wprowadzać dane do przenośnych komputerów. Po ich wpisaniu pliki zostaną zakodowane i wysłane do systemu. Rolnik będzie mógł także sam wypełnić formularz spisowy przez internet (na stronie www.stat.gov.pl) lub za pomocą programu na płycie CD, który będzie do pobrania w siedzibach gminnych biur spisowych.

  Spis jest obowiązkowy i nie można odmówić udziału w badaniu. O co mogą zostać zapytani rolnicy? O wielkość użytkowanych gruntów i powierzchnie zasiewów. Rachmistrzowie sprawdzą, ile dokładnie zwierząt hodowanych jest w gospodarstwie. Zapytają o posiadane ciągniki, maszyny i urządzenia.

  Poproszą o podanie liczby i rodzajów stosowanych nawozów. Rolnik będzie musiał też wskazać, ile dokładnie osób w ciągu ostatniego roku pracowało w jego gospodarstwie. Wreszcie zostanie zapytany o źródła dochodów, z których utrzymywane są gospodarstwa.
  Spis jest obowiązkowy i nie można odmówić udziału w badaniu.
  Spis ma pomóc w uzyskiwaniu unijnych dotacji i w rozwoju polskiej wsi.

  Z kolei wiosną przyszłego roku rachmistrzowie zapukają do wszystkich mieszkań w Polsce, także tych w miastach. Wtedy przeprowadzony zostanie Narodowy Spis Powszechny. Jego próba odbyła się już w gminie Oleśnica. W kwietniu i maju przepytano 12 tys. osób.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama