Wandale dewastują Wrocław! Ranking najczęściej niszczonych...

  Wandale dewastują Wrocław! Ranking najczęściej niszczonych miejsc

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wandale niszczą Wrocław
  1/3
  przejdź do galerii

  Wandale niszczą Wrocław ©Fot. Janusz Wójtowicz

  Złodzieje i wandale powodują, że miejscy urzędnicy mają pełne ręce roboty. Niestety, tracą czas na przetargi, w których trzeba szukać firm usuwających zniszczenia. W samym ZDiUM-ie rocznie 200 tys. zł idzie na usuwanie ogłoszeń, wlepek i innych bohomazów, 120 tys. na naprawę wiat przystankowych, 80 na słupki i ogrodzenia i tak można wyliczać. Wymiana jednej szyby w nowej kładce nad fosą to koszt ponad 1000 złotych. Projektanci mieli nosa w ostatniej chwili zmieniając plany i budując szklane balustrady z kilkunastu niezależny elementów, a nie z jednej szklanej tafli, jak początkowo zakładano. Koszt jej wymiany przekroczyłby 10 tys. zł. Firma, która dostarczała nowe, stylizowane kosze na śmieci, też wyciągnęła wnioski. Z pierwszej partii ukradziono wszystkie popielniczki, teraz mocują je już w inny sposób. Ale przecież nie chodzi o to żebyśmy stworzyli "złodziejoodporne" miasto.

  - Na pewno pomocne są kamery - twierdzi Mieczysław Popławski z Zarządu Zieleni Miejskiej. - Gdy zamontowaliśmy monitoring na pl. Macieja, liczba zniszczeń spadła - przyznaje. Jednak, mimo że miejscy urzędnicy rozbudowują system monitoringu w mieście, przyznają, że nie rozwiąże on problemu wandalizmu.

  - Równolegle organizujemy różnego rodzaju akcje, które mają zintegrować wrocławian z miastem - opowiada Paweł Czuma, szef biura prasowego magistratu. Wymienia "Wrocławianie na polanie", która zachęca mieszkańców do aktywnego wypoczynku w parkach i dbania o ich czystość czy "Step by step", proponujący młodzieży szkolenia, zajęcia sportowe i warsztaty. - Musimy przekonać najmłodszych, że to jest ich miasto i powinni całą energię przeznaczyć na jego rozwój, a nie niszczenie - tłumaczy Czuma.

  Jednak nie zawsze można stosować pozytywne metody. Zarząd Zieleni Miejskiej przyznaje, że pomysł ogrodzenia remontowanego właśnie parku Staromiejskiego nie pojawiłby się, gdyby nie chuligani. W środku od września znajdziemy wiele atrakcyjnych roślin i zwierząt, karuzelę i inne atrakcje. Park nocą będzie zamykany, bo wszyscy pamiętają, że przed remontem był mekką meneli i bezdomnych. Jeśli nic się nie zmieni w naszej mentalności, we Wrocławiu pojawi się więcej płotów. Nie przypadkiem Ogród Japoński, ogrodzony i z płatnym wstępem, nie jest głównym celem ataków wandali.

  Ranking najczęściej niszczonych miejsc:
  1. Nowa kładka nad fosą przy placu Orląt Lwowskich. Wczoraj naliczyliśmy tam 4 rozbite szyby i trzy inne pomazane sprejem.

  2. Fontanna w Rynku. Dwa razy wymieniano już tam szyby. Kilka razy trzeba było wypompować wodę i wypłukać całą misę fontanny.

  3. Pomnik Fredry. Średnio raz na miesiąc z ręki hrabiego znika pióro (koszt wymiany to 475 zł), pomnik bywa także pomazany farbą.

  4. Kule przy Świdnickiej. Jakiś czas temu jedną z kul upodobali sobie wandale, którzy kilka razy odrywali ją od nawierzchni ulicy. Nietrzeźwi dowcipnisie toczyli ją po ulicy Świdnickiej.

  5. Fontanna przy placu Orląt Lwowskich. Dysza fontanny jest przez chuliganów ustawiana tak, by woda leciała na placyk, przez który przechodzą ludzie. Trzeba dodatkowo zapłacić obsłudze fontanny za regulację lub wymianę dyszy.

  6. Wyspa Bielarska. Łupem wandali pada tutaj wyposażenie placu zabaw. Doszło do tego, że urzędnicy musieli usunąć miniwyciąg dla najmłodszych, który notorycznie był niszczony.

  7. Księże Małe. Kilka razy wyrywano tutaj rośliny ozdobne z dużych wazonów, w końcu urzędnicy zdecydowali, że posadzą tam stokrotki, na razie są bezpieczne. Ale niedawno ktoś wyrwał deski z wiaty rowerowej.

  8. Szermierz. Fontanna z figurką szermierza to ulubione miejsce dla studenckich wygłupów. Pływano już w niej nawet kajakiem. Ostatnio obrócono figurę szermierza o 180 stopni, raz wyrwano mu także szablę razem z rękojeścią. Koszt naprawy wyniósł prawie 1000 zł.

  9. Park Południowy. W tym roku z parku zniknęło już kilka ławek. Najprawdopodobniej trafiły na czyjeś posesje, bo zostały usunięte tak, by za bardzo ich nie zniszczyć.

  10. Park Nowowiejski. W tym roku w parku zniszczono kilka latarni. Miejskie służby musiały wymienić w nich klosze.


  Jak Twoim zdaniem miasto powinno walczyć z wandalami? Czekamy na opinie!

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (50)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ile kadencji mzona jechac na "lubieniu" ?

   maxim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 25

   Cytat:
   niż tak jak ty chorobliwie nienawidzić i tak jak ty cały czas marudzić. Twoje wpisy byłyby coś warte gdybyś raz na jakiś czas napisał coś pozytywnego ale ty cały czas jesteś "na NIE". To nie...rozwiń całość

   Cytat:
   niż tak jak ty chorobliwie nienawidzić i tak jak ty cały czas marudzić. Twoje wpisy byłyby coś warte gdybyś raz na jakiś czas napisał coś pozytywnego ale ty cały czas jesteś "na NIE". To nie jest normalne.

   Nie jest normalne aby prezydent przez którego coraz więcej osób jest na NIE marzył o 3 kadencji.
   Pojmij że ludzie chcą być na TAK i właśnie po to są na NIE aby przerwać tę grę pozorów.
   Sukcesy Dutkiewicza to są żadne sukcesy uwzględniając, że świat przez 7 lat nie stał w miejscu

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do antybcr

   antyantybcr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 27

   Cytat:
   ty wraz z Kaczyńskim razem na głowę opadłeś?

   nie ma żadnej różnicy pomiędzy rozbitą szybą, połamaną ławką, wywróconym kubłem czy usmarowaną bohomazami ścianą, taki sam syf, (a w przypadku...rozwiń całość

   Cytat:
   ty wraz z Kaczyńskim razem na głowę opadłeś?

   nie ma żadnej różnicy pomiędzy rozbitą szybą, połamaną ławką, wywróconym kubłem czy usmarowaną bohomazami ścianą, taki sam syf, (a w przypadku graffiti, albo wypalonych, wydrapanych szyb jak np np. w autobusach) a koszt naprawy (zamalowania) bywa nawet większy

   pewnie ten co to napisał sam biega ze sprayem w dłoni...

   Nie ma różnicy między idiotą a tobą zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziekujemy

   poinformowani (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 31

   statystyka sie powiekszy bo ci co nie wiedzieli teraz wiedza

   Zdjęcie autora komentarza
   Jacy rodzice takie wychowanie.

   aa.6

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 25

   Skoro np małe dziecko chodzi sobie przy mamie po płytach nagrobnych a ta dopiero to zauważa gdy dziecko wpada do grobu to przy takim wychowaniu żadne kamery ani policja nie pomogą....rozwiń całość

   Skoro np małe dziecko chodzi sobie przy mamie po płytach nagrobnych a ta dopiero to zauważa gdy dziecko wpada do grobu to przy takim wychowaniu żadne kamery ani policja nie pomogą.

   http://www.gazetawroclawska.pl/aktualnosci/284648,boleslawiec-dziecko-wpadlo-do-grobowca,id,t.html
   "...Ośmiolatek szedł razem z mamą przez cmentarz w Bolesławcu przy ul. Śluzowej. Chłopiec nastąpił na płytę, która zabezpieczała grobowiec. Ta nieoczekiwanie załamała się pod nim... "

   Skoro rodzice nie uczą szacunku do czyjejś własności to nic nie pomoże.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @aa.6 lepiej i zdrowiej dla Ciebie jest nie czytać bezwartościowych komentarzy autorstwa wrc

   wrc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 28

   To bardzo proste: patrzysz na prawo od tematów komentarzy i nie rozwijasz tych, które napisałem, no chyba, że są adresowane, tak jak ten - do Ciebie. A teraz jedź do ramiszowa i naskarż na mnie...rozwiń całość

   To bardzo proste: patrzysz na prawo od tematów komentarzy i nie rozwijasz tych, które napisałem, no chyba, że są adresowane, tak jak ten - do Ciebie. A teraz jedź do ramiszowa i naskarż na mnie swojemu idolowi.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   @wrc lepiej i zdrowiej jest kogoś lubieć

   aa.6

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 29

   niż tak jak ty chorobliwie nienawidzić i tak jak ty cały czas marudzić. Twoje wpisy byłyby coś warte gdybyś raz na jakiś czas napisał coś pozytywnego ale ty cały czas jesteś "na NIE". To nie jest...rozwiń całość

   niż tak jak ty chorobliwie nienawidzić i tak jak ty cały czas marudzić. Twoje wpisy byłyby coś warte gdybyś raz na jakiś czas napisał coś pozytywnego ale ty cały czas jesteś "na NIE". To nie jest normalne.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @aa.6 to idź i ich zapoznaj z moimi opiniami

   wrc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 22

   przydupasie dutkiewicza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wandalizm

   wrocławianin61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 32

   Trochę mi się udało - sprowokować tak zwaną inteligencję społęczną - już po stylu jzyka można się przekonac,że odległość od kielicha i rozruby jest tuż tuż. Szanowni Państwo - demokracja to nie coś...rozwiń całość

   Trochę mi się udało - sprowokować tak zwaną inteligencję społęczną - już po stylu jzyka można się przekonac,że odległość od kielicha i rozruby jest tuż tuż. Szanowni Państwo - demokracja to nie coś takiego dziwnego,że mnie jako JEDNOSTCE wszystko się należy. Demokracja / a to widać w tych i tamtych krajach / to poczucie jednostki do obowiazku nie naruszania porządzku publicznego ani w odniesnieniu do innego człowieka,ani do zwierzęcia , ani w idniesieniu do środowiska naturalnego i jego ochrony. Naprawdę żyje sie lepiej - a ja mam szęście,że tylko do Polski wysyłany jestem na roboty !!!zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Widzę że większość pisze co zrobić gdy złapie się wandala.

   aa.6

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 26

   Tyle że problem polega na tym jak go złapać a nie jak ukarać! Pisanie o ucinaniu łapek i inne brednie to bezwartościowe nic nie wnoszące do sprawy walenie w bambus.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po co ?

   max55 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 26

   po co rozszerzano zakres obowiązków SM np.radary,kiedy Oni nie mogą lub nie chcą poradzić sobie z żulami w parkach i pod sklepami oraz z właścicielami psów.Na tych ostatnich należałoby nałożyć...rozwiń całość

   po co rozszerzano zakres obowiązków SM np.radary,kiedy Oni nie mogą lub nie chcą poradzić sobie z żulami w parkach i pod sklepami oraz z właścicielami psów.Na tych ostatnich należałoby nałożyć takie podatki,żeby się zastanowili czy mogą sobie pozwolić na luksus trzymania psa w mieście,a pieniądze przeznaczyć na pensje dla tych co te odchody by sprzątalizwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama