Dolny Śląsk: Przez długie lata przepłacaliśmy za bilety...

  Dolny Śląsk: Przez długie lata przepłacaliśmy za bilety kolejowe

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy Wołowa nagle dowiedzieli się w kasach PKP, że mieszkają o kilometr bliżej Wrocławia niż wmawiano im przez lata. Sam Wrocław kilka dni temu o 5 kilometrów przybliżył się do Warszawy, o 2 - do Krakowa i o 3 - do Katowic. Oborniki Śląskie - według kolejarzy - oddaliły się za to od Wrocławia o dwa kilometry.
  Odległości między miastami kolej zmieniła nagle w tym tygodniu. Nakazały to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urząd Transportu Kolejowego. O poprawki przez 4 lata zabiegali działacze Stowarzyszenia Zielone Mazowsze. Powód? Mierząc odległości kilkadziesiąt lat temu, kolejarze zaokrąglali je. I raczej zawyżali, niż zaniżali wyniki.

  - Ludzie przepłacali za bilety. Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku obowiązuje wykaz odległości taryfowych, którym posługiwali się konduktorzy w pociągach czy panie w kasach na dworcach.
  A to, co tam było zapisane, nie zgadzało się z faktyczną odległością pokonywaną przez pociągi - mówi Krzysztof Rytel z Zielonego Mazowsza. Stanisław Biega z tej samej organizacji dodaje: - Takich absurdów sprzed lat jest na kolei więcej, np. każdy pociąg w Polsce, zanim wyruszy w trasę, musi przejść próby hamulca. Całym składem wtedy szarpie, a ludziom się wydaje, że ktoś się spóźnił.
  UOKiK i UTK nakazały zmodyfikować cały system i dostosować go do prawdziwych odległości. Zmian wkrótce może być znacznie więcej. Kolejarze na nowo zmierzyli już każdą trasę i teraz dane muszą wprowadzić do swoich tabelek.

  Ale nie tylko o zapisy w dokumentach chodzi. Bo zmieniają się też ceny niektórych biletów, zależne przecież od odległości między stacjami. Pasażerowie, którzy kupują bilet miesięczny na trasie Wrocław Główny - Wołów, zaoszczędzą teraz 30 zł miesięcznie. Po całym roku w portfelu zostanie im aż 360 zł.
  Ludzie przepłacali za bilety. Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku obowiązuje wykaz odległości taryfowych, którym posługiwali się konduktorzy w pociągach czy panie w kasach na dworcach
  - Stacje się przesunęły - śmieje się Wojciech Kurzyjamski, dyrektor Przewozów Regionalnych we Wrocławiu. - Z Wrocławia do Wołowa do tej pory było 41 km, teraz jest 40.
  - Niemożliwe! Kolej robi takie prezenty? - dziwi się Katarzyna Woźniak, która często jeździ ze stolicy Dolnego Śląska do Głogowa. - Każda zaoszczędzona złotówka się przyda - dodaje. Mniej powodów do radości mają w Obornikach Śląskich. Podróż do leżącego dalej Wrocławia będzie droższa. Za jednorazowy bilet zamiast 5 zł, zapłacą 6 zł.

  Nie zmienią się ceny biletów z Wrocławia do Warszawy, Katowic czy Poznania. - Ustalając je, bierzemy pod uwagę większy przedział kilometrów. Korekta o kilka kilometrów nic nie zmieni - zapewnia Beata Czemerajda z PKP Intercity.

  Trasy, które zmieniły odległość: Głogów - Ścinawa z 41 do 40 km, Wrocław - Brzeg Dolny z 31 do 30 km,Wrocław Osobowice - Rawicz z 54 do 53 km, Wrocław Popowice - Oborniki Śląskie z 20 do 22 km, Wrocław Muchobór - Ścinawa z 53 do 54 km,Wrocław Zachodni - Jelenia Góra ze 120 do 121 km, Wrocław - Warszawa przez Poznań z 471 km do 466 km, Wrocław - Kraków przez Opole z 258 do 256 km,Wrocław - Katowice ze 190 do 187 km.

  Nie oddadzą
  Trudno będzie wygrać z PKP, jeżeli chcielibyśmy dochodzić zwrotu pieniędzy wydanych na bilety.
  Prawnicy tłumaczą, że kupując je, zawieramy z koleją umowę, zobowiązując się do określonej zapłaty. I ważna jest tu cena, a nie liczba kilometrów. Zdaniem Moniki Matyjasik, aplikanta adwokackiego, obecne taryfy należy traktować jak każ-dy inny cennik, określający koszt wykonania usługi. Zmiana, która została wprowadzona po korekcie odległości, to - jej zdaniem - po prostu zmiana cen, do której uprawniony jest każ-dy przedsiębiorca. - Wydaje się, że roszczenie o zwrot pieniędzy za wcześniej zakupione bilety byłoby niezasadne - mówi Matyjasik.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama