Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy strajk w Gencjanie - sylwetka Ryszarda Matusiaka

Mariusz Junik
Marcin Oliva Soto
O Ryszardzie Matusiaku, który nie chciał być kapciowym Krzaklewskiego, pisze Mariusz Junik

Posłem został w 1997 roku, startując z listy Akcji Wyborczej "Solidarność". Ówczesna największa prawicowa siła była zupełnie podporządkowana swemu szefowi Marianowi Krzaklewskiemu. Kiedy jednak działania i polityka AWS zaczęły mocno odbiegać od pierwotnych założeń, Ryszard Matusiak jako jeden z pierwszych posłów sprzeciwił się odchodzeniu od ideałów. Jego stwierdzenie, że "nie będzie kapciowym Krzaklewskiego", stało się znane w całym kraju.

Ryszard Matusiak urodził się w 1953 roku w Gałdowie k. Iławy. W 1976 roku ukończył Technikum Mechaniczne we Wrocławiu. Przeprowadził się do Jeleniej Góry, gdzie w 1978 roku rozpoczął pracę w Zakładach Mechaniczno-Odlewniczych ZREMB.

Członkiem Solidarności został we wrześniu 1980 roku. Rok później był już delegatem na I zjazd regionu jeleniogórskiego. W tym samym roku współorganizował pierwszy strajk - w jeleniogórskim klubie Gencjana. Od 13 grudnia 1981 roku był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Kamiennej Górze, a później w Głogowie, Grodkowie i w Bieszczadach, gdzie prowadził głodówki. - Zostałem zwolniony dopiero po roku. Było bardzo ciężko - wspomina.

Od 1984 roku był członkiem Tymczasowego Komitetu Koordynacyjnego w Jeleniej Górze. Był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany, m.in. za współorganizowanie w 1985 roku Dni Kultury Chrześcijańskiej i w 1986 Pielgrzymki Ludzi Pracy do Krzeszowa. W latach 1986-1989 był działaczem Komisji Interwencji i Praworządności. W 1986 z inicjatywy działaczy skupionych w Duszpasterstwie Ludzi Pracy, m.in. Ryszarda Matusiaka, utworzono Tymczasową Radę NSZZ "Solidarność", która wyraziła gotowość współdziałania z władzami PRL, m.in. w zakresie powstrzymania degradacji środowiska i przezwyciężenia kryzysu gospodarczego w kraju.

Od 1989 był wiceprzewodniczącym, a później szefem jeleniogórskiej Solidarności. W kadencji 1997-2001 został posłem z listy AWS. Mocno udzielał się w pracy sejmowej.

- Byłem członkiem komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia pilnych rządowych projektów ustaw, komisji rolnictwa i rozwoju wsi, komisji Skarbu Państwa oraz komisji uwłaszczenia i prywatyzacji - wspomina. W latach 2004-05 był senatorem z listy Ligi Polskich Rodzin oraz członkiem senackiej komisji skarbu państwa i infrastruktury. Po zakończeniu kadencji wrócił do pracy w zakładach ZREMB. Obecnie razem ze wspólnikiem prowadzi własną działalność gospodarczą. Jest nadal członkiem Solidarności i służy młodszym kolegom swoim doświadczeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska