Ważne
  Jelenia Góra: Obskurne stacje antywizytówką regionu

  Jelenia Góra: Obskurne stacje antywizytówką regionu

  Alina Gierak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wygląd stacyjek wzdłuż trasy Jelenia - Jakuszyce woła o pomstę do nieba.
  Walczącej o turystów Jeleniej Górze marszałek województwa dolnośląskiego oraz PKP podrzucili kukułcze jajo. Jest nim Kolej Izerska, którą szumnie otwarto 3 lipca. Miała sprawić, że do stolicy Karkonoszy ściągaliby turyści z rowerami (zimą z nartami), by pociągiem dojechać przez Szklarską Porębę i Jakuszyce do czeskiego Korenova. Na razie dojadą tylko do Jakuszyc, a to, co zobaczą po drodze, jest antywizytówką turystycznego regionu:

  Dworzec Główny w Jeleniej Górze. Tunel - obsikane, zabazgrane ściany i krzywe schody. Nie lepiej jest na peronach. Podobać się jedynie może hol - jest czysty i wyremontowany.

  Jelenia Góra Zachodnia. Obskurna stacja, pozarastane chaszczami tory i perony.
  Jelenia Góra-Cieplice. To samo.
  Jelenia Góra-Orle. Straszna buda zaraz się rozpadnie.
  Jelenia Góra-Sobieszów. Dotknięcie czegoś na stacji grozi zatruciem lub wysypką.

  Piechowice. Jak wyżej.
  Szklarska Poręba Dolna, Średnia, Huta. Jak wyżej.
  Szklarska Poręba Górna. Chlubny wyjątek.
  Jakuszyce. To prowizoryczny peron w budowie.

  - Pomysł ponownego uruchomienia połączenia kolejowego do Jakuszyc jest znakomity - chwalą rowerzyści, pani Janina i pan Aleksander, małżeństwo emerytów z Piechowic. - Ale wstyd nam przed turystami z Europy za obskurne stacje, które mijamy - dodają.

  Wstydzi się także Miłosz Sajnog, wiceprezydent Jeleniej Góry. Ale nic zrobić nie może. Stacjami zarządza wrocławski oddział gospodarowania nieruchomościami PKP. - Naprawiliśmy dachy na stacjach w Sobieszowie, Cieplicach i Piechowicach. Nic więcej nie planujemy - mówi Bartłomiej z Sarna z oddziału firmy. Może jednak samorządom uda się kolej docisnąć?

  Trasa kolejowa Jelenia - Jakuszyce straszy turystów. Obskurnych stacji nie zasłonią piękne widoki

  Spośród 11 stacji leżących na turystycznej trasie z Jeleniej Góry do Jakuszyc, tylko Szklarska Poręba Górna nie straszy. W porządku byłby także Dworzec Główny w Jeleniej Górze, bo kolej go w końcu wyremontowała. Zapomniała jednak o przejściu podziemnym, schodach i peronach. Te nadal lepią się od brudu, straszą odrapanymi ścianami, zapadniętą podłogą oraz wybitymi szybami.

  Czy samorządy powinny przejąć od PKP stacje i odnowić je własnymi siłami?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Apel do wszystkich "świętych".

   wieszcz

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 23

   Tam, gdzie samorządy przejęły linie kolejowe, bezwzględnie powinny móc przejąć pozostałą infrastrukturę, zwłaszcza dworce kolejowe. Oczywiście z zastrzeżeniem, że przynajmniej w części będą nadal...rozwiń całość

   Tam, gdzie samorządy przejęły linie kolejowe, bezwzględnie powinny móc przejąć pozostałą infrastrukturę, zwłaszcza dworce kolejowe. Oczywiście z zastrzeżeniem, że przynajmniej w części będą nadal spełniać funkcje związane z obsługą pasażerów. Apeluję zatem do wszystkich "świętych": ministra infrastruktury, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, parlamentarzystów, władz samorządowych - zróbcie coś z kolejowymi dworcami! Niech nie popadają w ruinę! W zdecydowanej większości są to obiekty zabytkowe. Wy, którzy żyjecie z naszych podatków - weźcie się do roboty i zmuście do działania PKP - Polskie Linie Kolejowe, które zachowują się jak pies ogrodnika; same nie korzystają i innym nie pozwalają. Jeśli są potrzebne zmiany w przepisach - to je uchwalcie. Jeśli potrzebne są środki finansowe - to je znajdźcie. Jeśli zaś dobra wola - to ją wskrzeście!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cała Polska z okna wagonu wygląda strasznie !

   Zanase (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

   Zaniedbane stacje,ruiny magazynów,ruiny zakładów i kopalń robią przygnębiajace wrażenie .A to Polska właśnie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo