Wrocław: Mieszkańcy narzekają na remont Wyścigowej

  Wrocław: Mieszkańcy narzekają na remont Wyścigowej

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy Partynic, którzy jeszcze kilka lat temu walczyli o remont ulicy, teraz dochodzą do wniosku, że Wyścigową jeździło się lepiej przed przebudową.
  Jeden z nich, Marek Rafalski, zebrał opinie około 50 osób, ułożył listę zastrzeżeń i wysłał do prezydenta Wrocławia. Zapowiada, że mieszkańcy będą walczyć o poprawki do remontu, bo - ich zdaniem - na wiele zmian nie jest jeszcze za późno. Czego przede wszystkim domagają się ludzie?
  Powrotu do dawnego charakteru ulicy i przywrócenia skrzyżowań Wyścigowej z Końską, Hippiczną i Kolarską. Ma to ułatwić wyjazd na Wyścigową mieszkańcom bocznych ulic, którzy po przebudowie mają znaki nakazujące skręt w prawo. A to często oznacza, że muszą przejechać całą ulicę w przeciwnym kierunku, niż potrzebują, tylko po to, żeby zawrócić.

  Ustawienia sygnalizacji świetlnej w taki sposób, aby preferowała jazdę z przepisową prędkością 50 km/h. Dziś na przejściach dla pieszych "na żądanie" przeważnie pali się zielone światło dla samochodów. Nic, poza policyjnymi kontrolami, nie stoi na przeszkodzie, by rozpędzić się nawet do 100 km/h.

  Przywrócenia dawnych miejsc przejść dla pieszych, bo mieszkańcy i tak przechodzą tam, gdzie przez kilkadziesiąt lat były zebry, a nie tam, gdzie namalowano je teraz.
  Zamontowania fotoradarów, jeśli ustawienia świateł nie rozwiążą problemu przekraczania szybkości.
  Stworzenia dodatkowych miejsc parkingowych wzdłuż Wyścigowej lub wprowadzenia zakazu postoju (pozwala na krótkie zatrzymanie), tak jak było to przed remontem. Teraz wszędzie stoją znaki zabraniające nawet zatrzymania.

  Co na te wszystkie postulaty urzędnicy odpowiedzialni za remont i organizację ruchu w mieście?
  - Już podczas samego remontu uwzględniliśmy wiele postulatów zgłaszanych przez mieszkańców - podkreśla Marek Szempliński, rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje, odpowiedzialnej za remont. - Zmienialiśmy między innymi miejsca nasadzeń roślin i kształt podjazdów do posesji - przypomina. Zdaniem rzecznika organizacja ruchu na Wyścigowej została zaprojektowana zgodnie z przepisami i z myślą o wszystkich kierowcach, a nie tylko mieszkańcach bocznych ulic Wyścigowej. Z przepisów wynika też liczba tzw. lewoskrętów i miejsc do zawracania.

  Według Szemplińskiego przepisy określają minimalne odległości między nimi i na Wyścigowej nie dało się tego zorganizować inaczej.

  - Mieszkańcy mają do dyspozycji wyspę do zawracania przed zjazdem w aleję Karkonoską - tłumaczy Marek Szempliński. - Jest też bezkolizyjny lewoskręt w ul. Wojszycką, co umożliwia dojazd do interesujących mieszkańców rejonów przez ul. Ołtaszyńską - dodaje.

  Katarzyna Kasprzak z departamentu gospodarki i infrastruktury magistratu przypomina, że Wyścigową biegnie droga krajowa nr 8 i do zakończenia budowy obwodnic miasta musi ona przyjąć duży ruch.

  Te argumenty nie przekonują mieszkańców. Nie zamierzają się poddać w walce o zmiany.

  To nie koniec

  Wyremontowaną ulicą Wyścigową jeździmy już od ponad trzech tygodni.
  Ale to wcale nie oznacza, że zakończył się remont drogi. Jeszcze wczoraj robotnicy montowali tam tablice informacyjne dla kierowców, porządkowali zieleń, układali chodniki i sprzątali gruz pozostały po remoncie. Tymczasem, zgodnie z umową, prace miały się zakończyć 30 czerwca. Tak się nie stało, co wykonawca - firma Pol-Dróg Oleśnica - tłumaczy dobrze znanym we Wrocławiu argumentem o sieciach podziemnych, których nie było na mapach. Na razie nie ma jednak aneksu do umowy i oficjalnie firmie naliczana jest kara do 17 tys. złotych za każdy dzień zwłoki. Czy firma ją zapłaci, jeszcze nie wiadomo.

  Jechałeś już ul. Wyścigową po remoncie? Jak oceniasz wprowadzone tutaj zmiany?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (26)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyścigowa

   neska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Nie takiej reakcji Redakcji spodziewaliśmy się . Nie wspomniano nic na temat wprowadzenia komunikacji MPK na Wyścigowej i nie podano argumentów za jej wprowadzeniem. Brak krytyki na wypowiedzi...rozwiń całość

   Nie takiej reakcji Redakcji spodziewaliśmy się . Nie wspomniano nic na temat wprowadzenia komunikacji MPK na Wyścigowej i nie podano argumentów za jej wprowadzeniem. Brak krytyki na wypowiedzi P.Szeplińskiego i P Kasprzak. Ich argumentacja to kpiny. Co z ograniczeniem prędkości, przecież wystarczy tylko zainstalować odpowiednie znaki i nie filozofować bo uspokojenie ruchu musi nastąpić i to jak najszybciej bo hałas jest nie do zniesienia. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kasprowicza

   waldi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Kasprowicza na Karłowicach jest od Wyścigowej dłuższa, otacza ją szpaler drzew identycznej szerokości, a i przepustowość ma podobną, bo o przepustowości decyduje liczba pasów na końcowych...rozwiń całość

   Kasprowicza na Karłowicach jest od Wyścigowej dłuższa, otacza ją szpaler drzew identycznej szerokości, a i przepustowość ma podobną, bo o przepustowości decyduje liczba pasów na końcowych skrzyżowaniach (tam są cztery, tu dwa). Pomiędzy skrzyżowaniami zupełnie wystarczają do jazdy dwa szerokie pasy (zamiast czterech wąziutkich) i nikt tam nie parkuje na chodnikach, bo wzdłuż jezdni jest wygodny parking. To znaczy, że nawet we Wrocławiu można zbudować coś sensownego, jeśli tylko nie wtrącają się terroryści zarządzający drogami krajowymi. Bo wszystkie drogi krajowe w tym mieście to syf. Miłego dnia!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do d.

   waldi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Tylko dlaczego życie musi prostować idotyzmy, które kosztowały 22 miliony? Przedtem miałem swój ulubiony placyk w cieniu dużego drzewa, teraz w tym miejscu są już tylko wypalone słońcem kolczaste...rozwiń całość

   Tylko dlaczego życie musi prostować idotyzmy, które kosztowały 22 miliony? Przedtem miałem swój ulubiony placyk w cieniu dużego drzewa, teraz w tym miejscu są już tylko wypalone słońcem kolczaste krzewinki, a mnie został jedynie chodnik, za co niektórzy grożą mi zniszczeniem samochodu. No to może zamiast ku uciesze władzy skakać sobie do gardła pogonimy w końcu tę naszą miejską władzę?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Waldi, spokojnie!

   d. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Hej, nie denerwuj się - za gorąco na takie emocje!

   Po pierwsze, mylisz mnie z Ciotką Klotką - to ona pisała, że drapie samochody.

   Po drugie, mieszkam na Przyjaźni, mam przystanek tramwajowy...rozwiń całość

   Hej, nie denerwuj się - za gorąco na takie emocje!

   Po pierwsze, mylisz mnie z Ciotką Klotką - to ona pisała, że drapie samochody.

   Po drugie, mieszkam na Przyjaźni, mam przystanek tramwajowy pod domem i bardzo się z tego cieszę, a w okolicy Wyścigowej często bywam pieszo, albo rowerem.

   Po trzecie, owszem, jeżdżę rowerem po chodnikach, bo życie mi jeszcze miłe.

   Jeśli o mnie chodzi, możesz sobie parkować na chodniku, nawet łamiąc przepisy - mnie to nie rusza, często jest tak, że przepisy przepisami, a życie życiem. Ale zostaw mi tak z pół metra na przejście - to wystarczy.

   A jeśli nie pracujesz na Wyścigowej po 20:00 to z mojej strony w ogóle nie ma o czym mówić, bo wcześniej się tam nie pojawiam.

   Natomiast proszę mieszkańców, żeby posprzątali te garaże, czy podjazdy, o których wspomniał bobi i faktycznie parkowali na swoich posesjach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Durna babo

   waldi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Durna babo, a kto mówi, że podrapałaś mój samochód? Jeśli nie ma ścieżki rowerowej, to jazda rowerem po chodniku jest zabroniona tak samo jak parkowanie, obowiązuje jazda jezdnią wśród rozpędzonych...rozwiń całość

   Durna babo, a kto mówi, że podrapałaś mój samochód? Jeśli nie ma ścieżki rowerowej, to jazda rowerem po chodniku jest zabroniona tak samo jak parkowanie, obowiązuje jazda jezdnią wśród rozpędzonych do stówy TIR-ów. Najwyraźniej czytasz kodeks tylko w miejscach dla siebie wygodnych. Wszystkie wskazane przystanki po wprowadzonych udogodnieniach znajdują się jeszcze dalej niż dotychczas i są to odległości zbliżone do pół kilometra, co skazuje normalnych ludzi na samochód. No, ale jak nie chcesz mieć pod domem autobusu, to nie, choć mam podejrzenie, że i tak mieszkasz w gminie Długołęka, a jątrzysz bezinteresownie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Waldi

   d. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Po 21:00 tam pracujesz? I dlaczego "durna babo"? Umiesz rozpoznać płeć na podstawie IP?

   Ścieżka rowerowa jest - można do Wyścigowej dojechać i od strony Ślężnej i Parku Południowego. Potem,...rozwiń całość

   Po 21:00 tam pracujesz? I dlaczego "durna babo"? Umiesz rozpoznać płeć na podstawie IP?

   Ścieżka rowerowa jest - można do Wyścigowej dojechać i od strony Ślężnej i Parku Południowego. Potem, wzdłuż samej Wyścigowej można jechać chodnikiem (o ile ktoś nie zaparkuje auta).

   Przystanki są: 144 na Wojszyckiej (jeden koniec Wyścigowej) i koło radzieckiego cmentarza autobusowy (113 bodajże), a nawet tramwajowy 17 (drugi koniec Wyścigowej). Fakt, trzeba się kawałek przejść. Ale jak ktoś jeździ bryką, a nie samochodem, to pewnie nie będzie mu się chciało...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Resume

   _agn_ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Idioci idiotom zgotowali ten los. A potrzeba dopuszczenia choćby warunkowego parkowania na jezdni jest jak widać oczywista.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Durna babo

   waldi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Durna babo, ja tam nie mieszkam, ja tam pracuje. To jest taki syf, że w promieniu pól kilometra nie ma ani sklepu, ani autobusu, ani ścieżki rowerowej, ani parkingu. No to moze mam piechotą z...rozwiń całość

   Durna babo, ja tam nie mieszkam, ja tam pracuje. To jest taki syf, że w promieniu pól kilometra nie ma ani sklepu, ani autobusu, ani ścieżki rowerowej, ani parkingu. No to moze mam piechotą z Karłowic przychodzić niosiąc plecak pełen prowiantu? Czy tak ma wyglądać życie w mieście?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Durny kieroco łamiący przepisy

   bobi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Cytat:
   A gdzie durna babo mam zaparkować samochód - na jezdni zakaz, na poboczu krzaki, na wjazdach nie wolno, a pod płotem bajzel, więc zostaje tylko chodnik.
   Wąskim pasem pomiedzy iść się jeszcze...rozwiń całość

   Cytat:
   A gdzie durna babo mam zaparkować samochód - na jezdni zakaz, na poboczu krzaki, na wjazdach nie wolno, a pod płotem bajzel, więc zostaje tylko chodnik.
   Wąskim pasem pomiedzy iść się jeszcze da, ale bryka się tam nie zmieści. Bo na kilometrowej ulicy nie ma jednego miejsca postojowego!


   A w garażu trzymasz graty czy nie chce ci się bramki otworzyć ?
   Może jeszcze napisz że nie ma tam parkingu wielopoziomowego.
   Nie możesz zaparkować to sprzedaj auto .
   Lądowiska dla samolotów też tam nie ma i nie narzekasz.
   Czasy trzymania auta za free na gminnym chodniku się kończą.
   W centrum ludzi płacą za miejsce w parkingach wielopoziomowych. Tu musisz parkować auto na ulicy gdzie nie ma zakazów jeśli nie stać cię na zapłacenie za parking.
   Skoroś taki biedny to nie radze blokować tam chodnika bo będzie kilka mandatów które zostaną zsumowane za niestosowanie się do znaku B36 jak i za zastawianie chodnika i stwarzanie zagrożenia w ruchu.
   Kierowcy muszą zrozumieć że kupując auto działają jednoczenie na swoja niekorzysć bo inni kierowcy też mają prawa .Poszerzanie ulic aby zwiększyć ich przepustowość wiąże się z zakazami parkowania.Im więcej aut w mieście tym będzie gorzej.   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Parkowanie na Wyścigowej

   bobi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Cytat:
   A ja proszę, żeby mieszkańcy nauczyli się parkować - wczoraj wieczorem w połowie Wyścigowej nie dało się przejść chodnikiem, bo ktoś dwoma samochodami dokładnie zastawił całą szerokość...rozwiń całość

   Cytat:
   A ja proszę, żeby mieszkańcy nauczyli się parkować - wczoraj wieczorem w połowie Wyścigowej nie dało się przejść chodnikiem, bo ktoś dwoma samochodami dokładnie zastawił całą szerokość chodnika i trzeba było iść tym wąskim pasem między trawnikiem a jezdnią, tuż przy rozpędzonych samochodach.


   Nie tylko wczoraj. Do policji wydzwaniają ludzie że mimo zakazów zatrzymywania mieszkańcy okupują tam chodniki bo nie chce im się wjeżdżać do garaży lub na posesję.
   Właśnie dlatego mieszkańcy chcą zlikwidować zakazy zatrzymywania aby bezkarnie utrudniać ruch pieszym.Wiadomo ze dużo łatwiej wyegzekwować stosowanie się do zakazu zatrzymywania .
   Niech mieszkańcy nie będą naiwni.Niezależnie czy będzie tam zakaz zatrzymywania, zakaz postoju czy brak zakazu to i tak będą nakładane mandaty w najbliższym czasie bo na tych wąskich chodnikach nie można parkować.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama