Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzierżoniów: Flaga w komplecie z dowodem osobistym

Małgorzata Moczulska
Jarosław Stoma z Dzierżoniowa dostał flagę od sekretarz urzędu Anny Grochowiny
Jarosław Stoma z Dzierżoniowa dostał flagę od sekretarz urzędu Anny Grochowiny fot. um dzierżoniów
18-letni Jarosław Stoma z Dzierżoniowa był wczoraj pierwszym mieszkańcem tego miasta, który wraz z dowodem osobistym otrzymał w prezencie flagę narodową.

- To fajny gest, zwłaszcza że została mi wręczona uroczyście, przez panią sekretarz. Poza tym flaga na pewno się przyda - mówi Jarosław. Przyznaje, że podobnie jak większość rówieśników nie wywieszał flagi z okazji świąt narodowych. - Nie myślałem, że należałoby to zrobić. Teraz to się zmieni - dodaje.

Od teraz flaga będzie dodawana do każdego pierwszego dowodu osobistego. Tylko w tym roku magistrat rozda ich blisko 200.

- Pełnoletność to dobry moment na lekcję patriotyzmu - mówi Rafał Pilśniak z Urzędu Miejskiego w Dzierżoniowie. - Flaga jest jego symbolem i liczymy, że jak już będzie u kogoś w domu, to w dni świąt państwowych i ważnych uroczystości zostanie wywieszona na balkonie czy w oknie. Chcemy uczyć młodych ludzi dumy z tego symbolu i sprawić, by ozdabianie miasta flagami nie kończyło się tylko na obiektach państwowych - dodaje.

Pomysł zrodził się przypadkiem. Podczas podróży po europejskich krajach urzędnicy widzieli, że flagi są tam wystawiane w wielu miejscach podczas różnych uroczystości.
Flaga staje się towarem deficytowym najczęściej podczas imprez sportowych. Bywa, że brakuje jej w sklepach. Flaga dana w prezencie rozwiąże ten problem, a młodzi ludzie być może zaczną wywieszać ją także na czas świąt państwowych. - Wraz z flagą młody człowiek dostaje informację na temat flagi, tego, w jaki sposób okazywać jej szacunek, oraz wykaz świąt, kiedy powinno się ją wywieszać - mówi Rafał Pilśniak.

Przeprowadzone przez OBOP badania pokazują, że zaledwie od 21-27 proc. młodych ludzi przyznaje, że ma biało-czerwoną flagę, a 70 procent niewiele wie o narodowej symbolice. Badani przyznawali, że do patriotycznych gestów skłaniały ich sukcesy siatkarzy czy występy Adama Małysza, a nie święto flagi czy rocznica uchwalenia konstytucji. - Patriotyzm? Pierwsze skojarzenie to piosenka Muńka Staszczyka, że ojczyznę kochać trzeba i szanować, nie deptać flagi i nie pluć na godło - mówi na potwierdzenie badań Michał Jankowiak, licealista ze Świdnicy.

Wywieś flagę

Flagę na maszt powinno się wciągać w cztery święta państwowe wolne od pracy:
- 1 maja (Święto Pracy)
- 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja)
- 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego)
- 11 listopada (Święto Niepodległości).
Dniami, w których powinniśmy pamiętać o symbolach narodowych są również:
- 13 kwietnia (Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej)
- 2 maja (Dzień Flagi)
- 31 sierpnia (Dzień Solidarności i Wolności)
- 27 września (Dzień Podziemnego Państwa)
- 16 października (Dzień Papieża Jana Pawła II).
Od przyszłego roku będzie to również 10 kwietnia (rocznica tragedii pod Smoleńskiem).

Czy wywieszanie flagi podczas świąt narodowych jest dowodem patriotyzmu? Komentuj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska