W legnickim kościele ks. Jan M. Gacek buduje największe...

  W legnickim kościele ks. Jan M. Gacek buduje największe organy

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ksiądz Jan Mateusz Gacek, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, buduje największe organy mechaniczne na Dolnym Śląsku. To olbrzymie przedsięwzięcie.
  Widać już pierwsze efekty. Na chórze robotnicy zamontowali wielki, metalowy stelaż. Będą tam montowane metalowe i drewniane piszczałki. Te ostatnie są robione z egzotycznych drzew, rosnących w Afryce.

  Piękny instrument powstaje w firmie Kazimierczyk w Zaborzu Mikulczycach na Śląsku. - Organy zostaną złożone z 53 tysięcy elementów - wylicza ks. Gacek. - Wszystkie są wykonane ręcznie. Trwa to już od czterech lat.


  Części będą przewożone do Legnicy i montowane. Organy będą wysokie na 11 metrów, szerokie na 10 metrów i głębokie na cztery metry. Zajmą przestrzeń 400 metrów sześciennych. Z instrumentu wydobędą się 43 głosy z sześciu tysięcy piszczałek. Koszt to 1,3 mln zł. Parafia spłaca go w ratach rozłożonych na 10 lat.

  Ksiądz Gacek ustalił już termin, kiedy zagrają po raz pierwszy. Będzie to Boże Narodzenie 2011 r. Pierwotnie planował na Euro 2012.

  - Dla tej naszej drużyny nie warto grać - śmieje się proboszcz. - A tak na poważnie: firma zatrudniła dodatkowych pracowników i zrobi organy szybciej. Będą dziełem sztuki dla społeczności na osiedlu Piekary.

  Ale nie tylko. Ksiądz Gacek planuje zapraszać na koncerty najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu. W kościele grają już orkiestry symfoniczne.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   organy

   jolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 51

   jacy pracownicy tam już nikogo nie ma

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto buduje

   wrock (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 40

   brawo dla ks. proboszcza, organy sie przydadza, ale o ile wiem, to buduje firma Kazimierczyk, a ks. Proboszcz jest "tylko" inwestorem...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama